Wzrosły ceny wiśni na mrożenie – wczoraj skupy w mazowieckim oferowały 2,30 zł/kg.

Popyt na wiśnie z przeznaczeniem na mrożenie wydaje się na pierwszy rzut oka wyższy, niż wynikało z wcześniejszych informacji ze strony przetwórców o dużych zapasach i braku konieczności prowadzenia skupu tych owoców. Co się stało, że zakłady nagle zmieniły strategię? Dla sadowników na razie pozostaje to tajemnicą. Jak wygląda obecna sytuacja?

Wczoraj w zagłębiu grójeckim za kilogram wiśni z przeznaczeniem na mrożenie można było uzyskać od 2,20 do 2,30 zł. Zdaniem wielu jest to cena zadowalająca, choć mogła by być jeszcze wyższa. Plony  na poziomie 30 – 40 % średniej według sadowników zrekompensuje cena na poziomie 3,00 zł/kg.  Za wiśnie a najlepszym sorcie, zrywane w 5-kilogramowe opakowania można uzyskać dziś nawet 2,50 zł/kg. Wzrost cen cieszy, natomiast  mało optymistycznie nastrajają rosnące stawki za zbiór kilograma owoców.

Pozytywny trend cenowy za wiśnie na mrożenie wynika z prostej zależności. Popyt na wczesne, słodkie odmiany, także okazuje się dosyć dobry z lekką tendencją wzrostową. Z tego powodu owoców sprzedawanych w punktach skupu jest niewiele w stosunku do eksportu i handlu hurtowego. Efektem są rosnące ceny na przetwórniach, chcących skupić owoce, których jeszcze 3 tygodnie temu zupełnie nie potrzebowały.

 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin