Tegoroczna wyjątkowo ciepła i sucha aura nadal sprzyja rozwojowi gryzoni. Ulewne, ale krótkotrwałe deszcze, które wystąpiły ostatnio, nie były w stanie zagrozić w żaden sposób ich liczebności. Sadownicy nie pamiętają roku, w którym tych szkodników było tak wiele. I jak ironicznie żartują, ten kto nie opanuje populacji małych przyjaciół, wiosną może się zdziwić wyciągając z ziemi „marchewki”, czyli ogryzione z korzeni drzewka na M9…

Niestety, jak na razie, nic nie zapowiada, aby w pogodzie miała nastąpić drastyczna zmiana. Długotrwałe deszcze prawdopodobnie wyeliminowałyby problem, jednak według prognoz, przed nami dalsze upalne dni. A wychodząc do sadu trudno nie natknąć się na przebiegające nornice i myszy.

O tym, jakie czynniki sprzyjają gryzoniom pisaliśmy już ostatnio TUTAJ:

Długotrwała susza spowodowała szereg niekorzystnych zjawisk. Jak się okazuje, jednym z nich jest rozwój gryzoni. Wzrostowi ich populacji służą długie okresy bez opadów, duże zachwaszczenie, szczególnie, jeśli wśród chwastów występują rośliny dające ziarna. Chwasty zapewniają nie tylko pożywienie, ale również schronienie. Niestety, takie naturalne kryjówki sprzyjają również ogryzaniu korzeni jabłoni, przez co drzewka mogą zamierać lub znaczenie osłabiać wzrost. Podobna sytuacja występuje w przypadku ściółek, w tym tak chętnie stosowanego w sadach podłoża popieczarkowego. Gruba warstwa ściółki zapewnia bezpieczne schronienie. Chociaż korzenie stanowią pożywienie dla gryzoni głównie późną jesienią, zimą i na przedwiośniu, mogą wzbogacać jadłospis również latem. 

Rozwojowi kolonii sprzyjają również wysiewane rośliny z przeznaczeniem na przyoranie. Jeżeli trafią na suchą gleb, są dla gryzoni łatwym pokarmem. Duże połacie takich roślin dają myszom również schronienie, a późne ich przyorywanie i ponowne wysypywanie się nasion to kolejny impuls do rozwoju ich kolonii. Chętnie zasiedlane są również poletka dla owadów pożytecznych.

Rynek oferuje bardzo dużą różnorodność „środków”, które pomogą nam zapanować nad rozwojem populacji gryzoni. W tym sezonie szczególną popularnością cieszą się „pasty”, ponieważ dobrze spisują się w przypadku nornic. Ważne również, aby w dalszej perspektywie, przed zimą, zadbać o dokładne wykoszenie i rozdrobnienie trawy w sadzie.

 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection