Szklistość miąższu – znaczny problem tego sezonu?

Sprawdzając dojrzałość zbiorczą jabłek można zaobserwować, że bardzo duży odsetek jabłek ma szklistość miąższu. Dotyczy to nie tylko odmiany szczególnie podatnej, czyli Glostera, ale również wielu innych. Red Jonaprince, Lobo, Szampion, Ligol – szklistość pojawia się zarówno w małych, jak i dużych owocach.

Z całą pewnością do tak dużego nasilenia tej choroby fizjologicznej przyczyniła się pogoda w trakcie sezonu wegetacyjnego – długotrwała susza i upały. Szczególnie podatne są owoce duże z niską zawartością wapnia. A warto zwrócić uwagę, że takich jabłek w tym roku jest bardzo dużo. Przymrozki i przemienność owocowania sprawiły, że w wielu sadach owoców jest mniej,  przez co wiele z nich to przerosty.

Jeśli jednak zmiany w miąższu nie są znaczne, mogą ustąpić w trakcie przechowywania. 

Warto obejrzeć wczorajszą relację z oceny dojrzałości zbiorczej jabłek, którą przeprowadzał Zbigniew Marek. Duża część jabłek przyniesiona przez sadowników do badania miała szklistość miąższu:

 

Komentarze  

+1 #1 PxP 2019-09-15 19:08
Nie wiem w czym problem...
Dużo odmian podczas zbioru ma często u mnie szklistość miąższu, która zanika po jednym do dwóch tygodni przechowywania...
Cytować

Powiązane artykuły

Wiosenna ochrona sadów przed chorobami grzybowymi

Zwalczanie mszyc po kwitnieniu

X