Na początku bieżącego tygodnia Red Jonaprince’a i Mutsu w rozmiarze 95 – 110 mm mogliśmy sprzedać w cenie od 0,70 do 0,90 zł/kg. W tym momencie cena spadła na 0,50 zł/kg. Podobnie, jeśli chodzi o drugą klasę jabłek. 

W środku tygodnia odnotowaliśmy delikatne spadki cen jabłek w najgrubszym sorcie, jak również 2 klasy jabłek z odsortu po sortowaniu i przemysłu. O ile obniżki cen przemysłu są jak najbardziej zrozumiałe, bo podyktowane spadkami cen w zbycie na przetwórniach, o tyle wspomniane wcześniej obniżki mają inne powody. 

Negatywną cechą zarówno Red Jonaprince’a jak i Mutsu jest, w przypadku największych owoców, często pojawiająca się w tym roku gorzka plamistość podskórna. Niska jakość jabłek wpływa na cenę, dając powód do spadków, ponieważ handel tego typu towarem będzie coraz bardziej ryzykowny. Pośrednicy mogą obawiać się możliwych zwrotów czy reklamacji. Z drugiej strony, bardzo możliwe, że zyskają posiadacze najlepszej jakości jabłek. Taki towar z pewnością będzie poszukiwany. 

Sadowników bardzo cieszy, że każdy kaliber można gdzieś zagospodarować. Cieszy również to, że jest osobna stawka za przerosty. Niestety, w tym momencie cena jest niezbyt zachęcająca. W ubu przypadkach grupy producenckie proponują 50 groszy za kilogram przerostów i drugiej klasy. 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin