Kontrole w gospodarstwach sadowniczych

 

Jak informują nas sadownicy z rejonu grójeckiego, Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadza niezapowiedziane rutynowe kontrole w gospodarstwach sadowniczych. W miniony piątek kontrolowano gospodarstwa niedaleko Mogielnicy.

Przede wszystkim kontrolerzy sprawdzają czy opryskiwacz używany w gospodarstwie posiada aktualny dokument potwierdzający jego dopuszczenie do użytkowania. Po drugie, konieczne jest posiadanie dokumentów poświadczających uczestniczenie w szkoleniu w zakresie stosowania środków chemicznych (tzw. szkolenie chemizacyjne). Inspektorzy sprawdzają również czy prowadzona jest ewidencja zabiegów oraz czy środki ochrony stosowane były zgodnie z zapisem na etykiecie.

Sadownicy przekazują, że w tych gospodarstwach, gdzie Inspektorzy nie zastali osób odpowiedzialnych za wykonywanie zabiegów, konieczny jest kontakt zwrotny w celu umówienia terminu kontroli.

 

Jak informuje na swojej stronie PIORIN: Obowiązkowym badaniom podlegają: 

  1. opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe;
  2. opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne sadownicze;
  3. opryskiwacze wyposażone w belkę opryskową montowane na pojazdach kolejowych;
  4. sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin montowany na pojazdach kolejowych;
  5. urządzenia przeznaczone do zaprawiania nasion, inne niż przemysłowe; 
  6. instalacje przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania w szklarniach lub tunelach foliowych; 
  7. sprzęt samobieżny lub ciągnikowy przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu;
  8. sprzęt agrolotniczy;
  9. sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku, inny niż wymieniony nie będący opryskiwaczem ręcznym lub plecakowym, którego pojemność zbiornika przekracza 30 litrów.

Badanie nowego sprzętu przeprowadza się nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia. Następnie badania potwierdzenia sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin wyszczególnionego w punktach 1-4 przeprowadza się w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata. Pozostały wymieniony sprzęt bada się w okresach nie dłuższych niż 5 lat. 

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami, stosowanie środków ochrony roślin sprzętem niesprawnym technicznie lub nieskalibrowanym, a także uchylanie się od obowiązku poddawania tego sprzętu badaniom w celu potwierdzenia sprawności technicznej podlega karze grzywny. Ponadto, jeżeli wojewódzki inspektor, w toku kontroli stosowania środków ochrony roślin, stwierdzi, na podstawie wyników badań laboratoryjnych próbek płodów rolnych, że te płody rolne zawierają pozostałości środków ochrony roślin w ilości stwarzającej zagrożenie dla zdrowia konsumenta zakazuje, w drodze decyzji, przeznaczania tych płodów rolnych do spożycia przez ludzi i ich wprowadzania do obrotu oraz określa sposób ich zagospodarowania (art. 46 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin). 

Aktualnie na terenie Polski funkcjonuje sieć stacji kontroli wykonujących ww. badania. Rejestry przedsiębiorców i podmiotów niebędących przedsiębiorcami prowadzących działalność w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin udostępniane są przez wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa pod adresem http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/. (Źródło: piorin.gov.pl)

 

Osoby stosujące środki ochrony roślin muszą posiadać również odpowiednie szkolenia potwierdzone aktualnym, na czas wykonywania zabiegów, zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, lub integrowanej produkcji roślin, lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do stosowania pestycydów. (Źródło: piorin.gov.pl)

Jeśli chodzi o szkolenia chemizacyjne, bardzo często organizowane są one przez ośrodki doradztwa rolniczego. Harmonogram szkoleń organizowanych przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego na terenie województwa łódzkiego,  dostępny jest pod adresem: https://lodr.nazwa.pl/odr/zme/szkol/szkol_wyswStr.php

Komentarze  

-1 #8 Henryk 2019-12-21 09:39
Cytuję Humi:
ktoś musi zapłacić za to rozdawnictwo! Łatwiej zabrać małym niż korporacjom! Po majowych wyborach jak wygra Adrian to dopiero będzie eldorado!

Ale jak wygra Kociniak Kukiz to dopiero będą jaja
Cytować
+17 #7 Humi 2019-12-09 17:35
ktoś musi zapłacić za to rozdawnictwo! Łatwiej zabrać małym niż korporacjom! Po majowych wyborach jak wygra Adrian to dopiero będzie eldorado!
Cytować
+16 #6 dragon 2019-12-09 17:16
Jest prosta zasada , żeby nie wiem kto rządził musimy kierować się wyłącznie własnym interesem i tak wybierać , nie wierzyć w wyższe cele bo one nie istnieją . Jak nas zaczynają łupić zmieniamy szybko front i wtedy muszą nas szanować. Podatnik i rolnik powinien być szanowany a rządzący to administracja do roboty i ułatwiania naszej pracy. Jeśli nie będziemy myśleć będziemy niewolnikami nowoczesnych systemów kontroli.
Cytować
+18 #5 6666 2019-12-09 16:10
A czy inspektorzy mają aktualnie szkolenia do wykonywania zawodu, i mają szkolenia chemizacyjne aktualne a nie z czasów studiów [jeśli mają studia]
Cytować
+12 #4 Guest 2019-12-09 15:49
Kontrola opryskiwacze ostatnio sprowadza się tylko do wykonania opłaty za przegląd. Szkolenie przechodzi teże każdy kto zapłaci.
Cytować
+29 #3 Chochlik 2019-12-09 14:25
Cytuję Marek:
Gdzie ta wolność? Za komuny było więcej wolności. Nikt nie musiał spowiadać się z wody, z opryskiwaczy, i cały szereg prywatnej sfery.Każdy ścinał drzewa leśne ile chciał bez proszenia itd.


odebrano nam prawo dysponowania własnością ziemi, nie mamy prawa dysponować własnym lasem, stawem czy jeziorem, nie masz prawa ubić zwierzyny na własne potrzeby, ogranicza nam się prawo dysponowania gotówką ....
Cytować
+28 #2 Marek 2019-12-09 13:14
Gdzie ta wolność? Za komuny było więcej wolności. Nikt nie musiał spowiadać się z wody, z opryskiwaczy, i cały szereg prywatnej sfery.Każdy ścinał drzewa leśne ile chciał bez proszenia itd.
Cytować
+10 #1 Paweł 2019-12-09 05:34
"Sadownicy przekazują, że w tych gospodarstwach, gdzie Inspektorzy nie zastali osób odpowiedzialnych za wykonywanie zabiegów, konieczny jest kontakt zwrotny w celu umówienia terminu kontroli."
Jak kontaktu zwrotnego nie będzie to i tak nic nie zrobią bo nie mogą wystawić mandatu za brak kontaktu. Z grubsza cała instytucja piorinu/wiorinu to coś w rodzaju misia z filmu Miś
Cytować

Powiązane artykuły

X