Genetycznie modyfikowane szkodniki?

 

Modyfikacje genetyczne od lat budzą niemałe kontrowersje. Dziś mają być rozwiązaniem w walce z szkodnikami. Dzięki wszczepieniu wadliwych genów, szkodniki nie są zdolne do przeżycia.

Brytyjscy naukowcy na drodze modyfikacji genetycznych wszczepili osobnikom tantnisia krzyżowiaczka wadliwy gen. Genetycznie zmodyfikowane ćmy męskie są uwalniane do środowiska i łączą się z ćmami żeńskimi. Przy tej okazji samobójcze geny przechodzą na potomstwo, co zmniejsza szanse żeńskich gąsienic na przeżycie.

Firma Oxitec z Wielkiej Brytanii założona przez 3 naukowców powiązanych z Uniwersytetem Oksfordzkim od lat wzbudza niemałe emocje za sprawą swojej działalności. Zaczęło się walki z komarami, a dziś trwają prace nad zniwelowaniem populacji szkodników w rolnictwie. Dla jednych jest szczyt nauki i postępu, dla innych zbyt daleko posunięta ingerencja w naturę.

Jeden z naukowców, dr Neil Morrison, twierdzi, że ćmy nie są szkodliwe dla środowiska. Metoda takiej eliminacji szkodników ma być skuteczna i zrównoważona. Tatniś jest jednym z najbardziej uporczywych szkodników w uprawach rolniczych i powoduje bardzo duże szkody. Narażone są głównie uprawy kapustnych. Jeśli eksperyment powiedzie się, działanie zostanie sprawdzone również na innych szkodnikach. 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Komentarze  

0 #2 dr 2020-02-04 19:37
Gorzej jeśli metoda produkowania niepłodnych samców przeniesie się na ludzi, wśród których tego typu problemy są już i dziś udziałem coraz większej liczby samców.
Cytować
+1 #1 koleś 2020-02-03 18:11
a ja nie zdziwie się jesli potomstwa nie bedzie dało sie zwalczyć dotychczas skutecznymi środkami, pewnie zupełnym przypadkiem esperci jakiegoś chemicznego giganta znajdą remedium w mgnieniu oka,oczywiście nie za darmo.
Cytować

Powiązane artykuły

Wiosenna ochrona sadów przed chorobami grzybowymi

Zwalczanie mszyc po kwitnieniu

X