Modyfikacje genetyczne od lat budzą niemałe kontrowersje. Dziś mają być rozwiązaniem w walce z szkodnikami. Dzięki wszczepieniu wadliwych genów, szkodniki nie są zdolne do przeżycia.

Brytyjscy naukowcy na drodze modyfikacji genetycznych wszczepili osobnikom tantnisia krzyżowiaczka wadliwy gen. Genetycznie zmodyfikowane ćmy męskie są uwalniane do środowiska i łączą się z ćmami żeńskimi. Przy tej okazji samobójcze geny przechodzą na potomstwo, co zmniejsza szanse żeńskich gąsienic na przeżycie.

Firma Oxitec z Wielkiej Brytanii założona przez 3 naukowców powiązanych z Uniwersytetem Oksfordzkim od lat wzbudza niemałe emocje za sprawą swojej działalności. Zaczęło się walki z komarami, a dziś trwają prace nad zniwelowaniem populacji szkodników w rolnictwie. Dla jednych jest szczyt nauki i postępu, dla innych zbyt daleko posunięta ingerencja w naturę.

Jeden z naukowców, dr Neil Morrison, twierdzi, że ćmy nie są szkodliwe dla środowiska. Metoda takiej eliminacji szkodników ma być skuteczna i zrównoważona. Tatniś jest jednym z najbardziej uporczywych szkodników w uprawach rolniczych i powoduje bardzo duże szkody. Narażone są głównie uprawy kapustnych. Jeśli eksperyment powiedzie się, działanie zostanie sprawdzone również na innych szkodnikach. 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection