Dzisiejszym gościem Sedna Sprawy w Radiu Plus był minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Według niego, jeśli sytuacja pogodowa nie zmieni się, być może czeka nas największa susza w ostatnim 50-leciu.

Jak zauważył Minister ilość opadów tej zimy jest znacznie mniejsza w porównaniu do ubiegłych lat, a sytuację pogarsza fakt, że praktycznie nie było śniegu. Jeszcze nie należy przesądzać, bo przed nami wiosna, ale takiej sytuacji nie było w naszym kraju od lat.  

– Biorąc pod uwagę to, co się w ostatnim roku działo w Polsce, jeśli chodzi o poziomy wód i katastrofalnie niski stan wody na Wiśle, chociażby 33 cm, w związku z tym musimy naprawdę przygotować się pod kątem tej suszy – powiedział. Zdaniem Ministra ostatecznie ta ilość opadów powinna się zrównoważyć, natomiast wiadomo już, że wiosna będzie bardzo trudna, bo opadów jest mało.

– Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to możemy mieć suszę chyba najbardziej w swojej mocy najsilniejszą w porównaniu z ostatnim 50-leciem  – podsumował.  

Czy są jakieś rozwiązania na najbliższe miesiące?

– To przede wszystkim odpowiednia gospodarka wodna w zasadzie alimentacji wód. Czyli, te zbiorniki wodne, które mamy, można przygotować w taki sposób, czyli opracować rozwiązania pod kątem utrzymania poziomu wody, aby maksymalnie kumulować wodę w okresie przypływu wód i stopniową ją uwalniać. (...) Będą także programy indywidualne. Przede wszystkim program, który za chwilę będzie ogłoszony, budowy własnych studni głębinowych przy domach. Na to chcemy przygotować środki, jak również programy melioracyjne, które w połączeniu z Ministerstwem Rolnictwa będą realizowane – wyjaśnił.

Więcej na antenie Radia Plus

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin