LIR: Rynek owoców miękkich jest zmonopolizowany

 

W związku z trwającym obecnie skupem agrestu Lubelska Izba Rolnicza z głębokim niepokojem obserwuje pogarszająca się sytuację na rynku owoców miękkich drastycznym spadkiem cen agrestu oraz brakiem możliwości jego sprzedaży po cenie minimalnej opłacalności, która z kalkulacji rolniczych wynosi ok. 1,00 – 1,20 zł/kg.

Proponowane ceny skupu w trakcie tegorocznego sezonu to 50 groszy za kilogram i co może dziwić jest to cena identyczna jaka była w roku 2019. Obecnie wiele firm kupujących agrest na terenie województwa lubelskiego sprzedaje go dalej na rynki zachodnie, gdzie zapotrzebowanie tego owocu na tamtych rynkach jest ogromne. Rolnicy z województwa lubelskiego zwracają szczególną uwagę na fakt, że cena skupowa jest nieadekwatna do ceny dalszej sprzedaży agrestu, która dochodzi nawet do 3,00 zł/kg.

Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej rynek owoców miękkich jest zmonopolizowany i cena jaka jest proponowana producentom wynika ze zmowy firm skupujących oraz przetwórni.

Rolnicy z determinacja śledzą obecną sytuację na rynku oraz z przerażeniem obserwują ceny skupu poszczególnych owoców miękkich. Sprzedaż agresty w cenie 50 groszy za kilogram nie napawa optymizmem i na pewno nie jest zachętą dla rolnika, aby prowadzić jego zbiór, kiedy koszty produkcji kilkukrotnie przewyższają proponowaną cenę skupu.

Lubelska Izba Rolnicza biorąc pod uwagę wpływające skargi oraz uwagi od rolników zwraca się z prośbą o podjęcie stanowczych działań mających wpływ na uregulowanie cen skupu owoców miękkich.

Gustaw Jędrejek, Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej

Źródło: Lubelska Izba Rolnicza

Powiązane artykuły

Duża Gala, duże pieniądze

Technika zrywania jabłek

X

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.