LIR: Rynek owoców miękkich jest zmonopolizowany

 

W związku z trwającym obecnie skupem agrestu Lubelska Izba Rolnicza z głębokim niepokojem obserwuje pogarszająca się sytuację na rynku owoców miękkich drastycznym spadkiem cen agrestu oraz brakiem możliwości jego sprzedaży po cenie minimalnej opłacalności, która z kalkulacji rolniczych wynosi ok. 1,00 – 1,20 zł/kg.

Proponowane ceny skupu w trakcie tegorocznego sezonu to 50 groszy za kilogram i co może dziwić jest to cena identyczna jaka była w roku 2019. Obecnie wiele firm kupujących agrest na terenie województwa lubelskiego sprzedaje go dalej na rynki zachodnie, gdzie zapotrzebowanie tego owocu na tamtych rynkach jest ogromne. Rolnicy z województwa lubelskiego zwracają szczególną uwagę na fakt, że cena skupowa jest nieadekwatna do ceny dalszej sprzedaży agrestu, która dochodzi nawet do 3,00 zł/kg.

Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej rynek owoców miękkich jest zmonopolizowany i cena jaka jest proponowana producentom wynika ze zmowy firm skupujących oraz przetwórni.

Rolnicy z determinacja śledzą obecną sytuację na rynku oraz z przerażeniem obserwują ceny skupu poszczególnych owoców miękkich. Sprzedaż agresty w cenie 50 groszy za kilogram nie napawa optymizmem i na pewno nie jest zachętą dla rolnika, aby prowadzić jego zbiór, kiedy koszty produkcji kilkukrotnie przewyższają proponowaną cenę skupu.

Lubelska Izba Rolnicza biorąc pod uwagę wpływające skargi oraz uwagi od rolników zwraca się z prośbą o podjęcie stanowczych działań mających wpływ na uregulowanie cen skupu owoców miękkich.

Gustaw Jędrejek, Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej

Źródło: Lubelska Izba Rolnicza

Komentarze  

+6 #6 Roman 2020-06-16 17:28
Wystarczy raz nie dać..pokazać jaja a nie całe życie trząść portkami...i chodzić po prosbie

Skoro nie ma możliwości negocjacji trzeba pokazać jedność i siłę...nie dostarczać owoców do przemyslu
Cytować
+3 #5 Guest 2020-06-16 16:16
Każdy z nas, to wie od dawna. Przecież jednym z elementów, tej układanki jest nasze coroczne sprawozanie, ile i czego mamy na polu. Sami im te informacje oddajemy za parę groszy dopłat. Pamietam program w tv o tym, że z jakiś tam powodów w USA nie mieli danych o produkcji pomarańczy, a w konsekwencji o produkcji soku pomarańczowego. I co? I nikt na tym przecież ,,wolnym rynku" nie miał pojęcia jaka powinna być cena. I maklerskie gacie były pełne. Więc jaki popyt, jaka podaż?! Bzdury dla ociężałych umysłowo. Kultura, to podstawa. Wiec prośmy, całujmy stopy, z kolan na brzuch i pełzajmy, oczywiście w kulturalny sposób. Monopol? Czy w Polsce nie karmimy jakiegoś urzędu antymonopolowego?
Cytować
+4 #4 Green25 2020-06-16 15:22
Jest zmonopolizowany no i co w związku z tym Panie Prezesie Izb Rolniczych? Nakazać "białym kołnierzykom" którzy trzęsą całym przetwórstwem aby płacili więcej? Obawiam się że może to być bardzo trudne.Skusiłbym się o stwierdzenie że nawet niemożliwe
Cytować
+7 #3 Roman 2020-06-16 06:22
Ale jak to się zwraca i do kogo????

Przecież jest wolny rynek:)))) i on będzie regulować ceny...

Chyba że lubelska izba zwróciła się bezpośrednio do niewidzialnej ręki rynku:)))))
Cytować
+11 #2 Stefan 2020-06-16 05:26
Cytuję pol:
to po ******** chlopy oddajecie.. nie oplaca sie to do rowu ...za rok dostaniecie 2pln



Bóg dał to trza zebrać...sąsiad obsmieje,że zostało w polu...glebę zakwasi.....itp

Idiotycznych argumentów bez liku...

Szkoda tylko,że nikt nie umie liczyć i szanować siebie i swojej pracy
Cytować
+14 #1 pol 2020-06-15 21:40
to po ******** chlopy oddajecie.. nie oplaca sie to do rowu ...za rok dostaniecie 2pln
Cytować

Powiązane artykuły

X