Gminy pilnie poszukują rachmistrzów, rusza Powszechny Spis Rolny. Jak zostanie przeprowadzony w warunkach epidemii?

 

Od przeprowadzenia ostatniego Powszechnego Spisu Rolnego minęło 10 lat. Na rok obecny przypada zatem kolejny spis, który odbędzie się między 1 września a 30 listopada. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne warunki przeprowadzania prac w terenie są w tym roku inne. Jak planują poradzić sobie z tym odpowiednie urzędy?

Jak informuje GUS, udział gospodarstw rolnych w spisie jest obowiązkowy. Producenci rolni będą mogli wziąć w nim udział, wypełniając formularz spisowy przez Internet lub dzwoniąc na infolinię spisową. Będą to preferowane sposoby na dokonanie samospisu. Jeżeli rolnicy nie dopełnią tego obowiązku, rachmistrze będą się z nimi kontaktować telefonicznie. Udział wywiadów w terenie ma być ograniczony do niezbędnego minimum.

Główny cel spisu to zebranie aktualnych informacji o rolnictwie w Polsce dotyczących obszaru gospodarstwa, użytków rolnych, urządzeń i maszyn rolniczych, posiadanego inwentarza. Uzyskiwane dane są potrzebne do planowania polityki rolnej, programów na rzecz rolnictwa, trafiają też do Komisji Europejskiej. Spis odbywa się we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Jednocześnie urzędy gmin poszukują rachmistrzów, którzy będą zbierać dane od rolników. Nabór trwa do 8 lipca. Jakie wymagania są stawiane kandydatom?

- pełnoletność

- zamieszkanie na terenie danej gminy

- wykształcenie co najmniej średnie

- umiejętnośc posługiwania się językiem polskim w mowie i w piśmie

- niekaralność (nie mogą być też skazani za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe).

Kandydaci zgaszają się do urzędu gminy. Muszą przejść szkolenie oraz zdać egzamin. Oba te procesy zostaną przeprowadzone zdalnie. Po przejściu całej procedury stana się funkcjonariuszami publicznymi i będą posługiwać identyfikatorem.

Powiązane artykuły

Eksport polskich jabłek w 2019 roku – podsumowanie

Jak szybko spisać sad?

X