Na rynku europejskim jest duży popyt na jabłka, ponieważ wiele krajów borykało się z trudnościami takimi jak przymrozki czy grad. Chociaż doprowadziło to do ograniczenia produkcji w kilku regionach Polski, ilości nadal będą wyższe niż w zeszłym roku. – mówi Jan Nowakowski z Genesis Fresh dla portalu Freshplaza.com.

Jan Nowakowski, menadżer polskiej firmy Genesis Fresh eksportującej jabłka, mówi, że sezon jabłkowy w Polsce rozpoczął się pomyślnie. Wprawdzie ze względu na warunki pogodowe tegoroczne zbiory jabłek są mniejsze niż oczekiwano, jednak nadal wyższe niż w zeszłym roku.

– Sezon rozpoczął się dobrze, pod względem wielkości zbiory są większe niż w zeszłym roku. Wczesną wiosną i późną wiosną przymrozki zaszkodziły plonom i ich wielkościom w tym sezonie, ale mimo wszystko w tym roku będziemy mieć o wiele więcej jabłek w porównaniu z rokiem poprzednim. Oprócz mrozów mieliśmy również do czynienia z burzami gradowymi zarówno wiosną, jak i latem, które również spowodowały uszkodzenia jabłek w określonych regionach. Oznacza to, że ogólnie jakość różni się w zależności od regionu, ale jesteśmy zadowoleni z perspektyw na bieżący sezon. – powiedział Nowakowski.

Ponieważ na rynku europejskim jest mniej jabłek, popyt na nie jest dość dobry. Nowakowski zwraca uwagę, że na rynkach pozaeuropejskich również wzrasta popyt na jabłka:

– Grad i mróz oznaczają, że będziemy mieć więcej jabłek przeznaczonych do przemysłu przetwórczego, ale ponieważ zbiory są większe, mamy również więcej jabłek przeznaczonych na eksport . Jest to korzystne, ponieważ popyt jest obecnie dość duży. Polska nie jest jedynym krajem, który zmagał się z przymrozkami, więc na rynku europejskim dostępnych jest mniej jabłek. Oznacza to, że popyt na polskie jabłka jest dobry, ale popyt na innych rynkach – azjatyckim i afrykańskich – także rośnie – mówi Nowakowski.

Najpopularniejszą odmianą jabłek w sadach Polsce jest Idared, ale według Nowakowskiego odmiany Jonagold i Golden zyskują coraz większą popularność wśród polskiego konsumenta:

– Odmiana Gala Royal zyskuje coraz większa popularność zarówno jeśli chodzi o eksport jak i rynek krajowy. Wciąż mamy dużo jabłek odmiany Idared, która na tą chwilę jest najpopularniejszą odmianą w Polsce. W tym sezonie widzieliśmy również duże zainteresowanie jabłkami Jonagold i Golden. W związku z pandemią Covid-19 i niepewną sytuacją na rynku, w Polsce odnotowujemy dobry popyt na owoce, konsumenci chcą być zdrowie dlatego sięgają po owoce. To dobry trend nie tylko dla jabłek, ale ogólnego spożycia owoców i warzyw w Polsce. – podsumowuje.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection