Do tej pory ceny polskich jabłek były na stabilnym poziomie. Wkrótce jednak zostaną otwarte chłodnie, co może wpłynąć na wzrost cen. – powiedział Jan Nowakowski z Gensis Fresh dla portalu freshplaza.com.

Zdaniem Nowakowskiego sprzedaż jabłek idzie dobrze:

– Wiele jabłek zostało sprzedanych do krajów europejskich, takich jak Holandia i Belgia, ponieważ w tym roku ich zbiory są ograniczone. Ponadto ze względu na liczne burze gradowe w Polsce, które uszkadzały jabłka, wiele jabłek trafiło również do celów przemysłowych. W styczniu zaczniemy sprzedaż jabłek, które były przechowywane w chłodniach ULO. Zostaną wysłane do Azji i Afryki ”.

Nie można zaprzeczyć, że skutki koronawirusa są widoczne na polskim rynku jabłek, ale ogólnie zmiana w zachowaniu konsumentów była pozytywna:

– Covid-19 zdecydowanie wpłynął również na świeże produkty. Jesienią mieliśmy do czynienia z drugą falą koronawirusa. Tymczasem spożycie owoców, a zwłaszcza jabłek, jest na dobrym poziomie. Ludzie są bardziej świadomi tego, że  jedzenie owoców i warzyw to dobry sposób na wzmocnienie układu odpornościowego. Jabłka zawierają dużo witamin i znajdują się na szczycie listy spożywanych owoców. W rezultacie popyt na jabłka utrzymuje się na dobrym poziomie. – wyjaśnia Nowakowski.

– Mamy więcej jabłek w porównaniu z poprzednim sezonem, dlatego ceny są niższe. Do tej pory ceny jabłek utrzymywały się na stabilnym poziomie. Idared kosztuje 0,45 € / kg, Jonagold, Champion 0,47 € / kg, Golden 0,52 € / kg, a Gala 0,61 € / kg. W styczniu ceny wzrosną, bo będziemy sprzedawać jabłka z chłodni ULO – mówi Nowakowski.

Ponieważ na rynku pojawiały się wyzwania, takie jak rosyjskie embargo, Nowakowski widzi, że przemysł jabłkowy zmienia się, aby lepiej dopasować się do rynku:

– Polska jest kluczowym graczem w sektorze jabłek w Europie. Branża zmienia się z powodu rosyjskiego embarga, preferencji konsumentów, a teraz także z powodu koronawirusa. Dlatego teraz wszyscy zmieniamy nasze sady, magazyny i miejsca docelowe dostaw, aby lepiej odpowiadały potrzebom i możliwościom rynku. Polskie jabłka wyróżniają się na rynku jakością i ceną. – podsumowuje.

Źródło: Freshplaza

Najnowsze komentarze

Sadownicy polują

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection