Szkolenia on-line dla sadowników!

Jakie wyzwania czekają sadowników w najbliższym czasie? Na to pytanie odpowiedzą szkolenia on-line realizowane w ramach projektu #wybieramPOLSKIEjabłka finansowanego ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Jest ich oczywiście bardzo wiele, jednak wydaje się, że najważniejszymi z nich są środowisko i zmiany klimatyczne, jakość produkowanych owoców oraz dostęp do nowoczesnych technologii wspierających sadownika.

Zdecydowanie najwięcej obaw i pytań rodzi nowa polityka Unii Europejskiej związana ze zrównoważonym rolnictwem oraz wdrożeniem strategii „Od pola do stołu” (eng. Farm to fork). - elementu zielonego ładu.

- Każda zmiana wywołuje obawy i niepewność – twierdzi Magdalena Wrotek-Figarska Dyrektor Biura Stowarzyszenia Sady Grójeckie lidera projektu #wybieramPOLSKIEjabłka – właśnie dlatego chcemy przekazać maksymalnie dużo wiedzy o tym, czym jest zrównoważone rolnictwo i związana z nim strategia „Zielony ład”. Im więcej informacji uzyska sadownik, tym łatwiej będzie mógł przygotować się do nowych sposobów funkcjonowania, poczynając od sposobów produkcji, a kończąc na użyciu biologicznych środków ochrony roślin.

Nowe wymogi odnośnie ochrony środowiska i zmierzanie w kierunku rolnictwa bardziej ekologicznego zmuszają również do zadania pytań dotyczących jakości produkowanych jabłek oraz nowoczesnych technologii, które mogą być wykorzystane przez sadownika.

Jakość polskich jabłek to nie tylko kwestia zadowolenia konsumentów. To również, a może przede wszystkim, najważniejsza broń polskich sadowników pozwalająca im konkurować na rynkach międzynarodowych i polskim.

Elementem łączącym wymogi zrównoważonego rolnictwa oraz utrzymania lub zwiększania jakości produkowanych owoców są nowe technologie. W zdecydowanej większości przypadków ich rozwój był związany lub wynikał z potrzeby produkcji bardziej przyjaznej środowisku. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze sadownik ma możliwość wykorzystania na przykład nowoczesnych programów komputerowych oraz stacji meteorologicznych monitorujących zagrożenie szkodnikami lub chorobami. Dzięki temu może on racjonalnie stosować środki ochrony roślin. Z drugiej strony inwestycje, jakie należy poczynić w związku z dopasowaniem produkcji do wymogów Zielonego Ładu i zrównoważonego rolnictwa, powinny być zrównoważone większą automatyzacją produkcji jabłek i prac wykonywanych w sadzie, poprzez wykorzystanie maszyn ograniczających pracę ludzi, która nadal pozostaje jednym z najbardziej kosztotwórczych elementów sadownictwa.

Szkolenia będą dostępne na żywo, w dniach 10,11 i 12 marca w formie transmisji na profilu Facebook https://www.facebook.com/wybieramPOLSKIEjablka. Dla tych, którzy nie znajdą czasu lub nie będą mogli uczestniczyć w transmisji na żywo, cały materiał szkoleniowy będzie dostępny na stronach wszystkich partnerów projektu oraz na kanale Youtube #wybieramPOLSKIEjabłka. Udział w szkoleniach jest bezpłatny.

fot. freepik.pl

Powiązane artykuły

X