Kolejne partie mołdawskich śliwek trafią do Polski

Pomimo trudnego sezonu naznaczonego przymrozkami i suszą mołdawscy producenci są zadowoleni z plonu śliwek. Tegoroczne zbiory wyniosą ponad 70 000 ton. 

Pierwsze partie mołdawskich wczesnych odmian śliwek ze zbiorów w 2022 r. zostały wyeksportowane w lipcu. Ponad 3400 ton śliwek trafiło do 11 krajów w tym Polski, Niemiec, Holandii, Rumunii i Rosji. Wkrótce, kiedy rozpoczną się zbiory odmian Stanley i President, na europejskie rynki, w tym nasz, trafią większe partie owoców z Mołdawii. Przypomnijmy, Parlament Europejski zatwierdził liberalizację eksportu produktów rolnych z Mołdawii do Unii Europejskiej. Zgodnie z podjętą decyzją kontyngenty eksportowe zostały podwojone na okres jednego roku dla siedmiu produktów: jabłek, wiśni, śliwek, winogron deserowych, pomidorów, czosnku i soku z winogron. Oznacza to, że ilość mołdawskich śliwek, które można bezcłowo sprzedać w UE, wzrosła z 15 000 do 40 000 ton.

„Będziemy mieć w tym roku dobry plon śliwek dzięki nawadnianiu i zaawansowanym technologiom produkcji. Zbierzemy około 400 ton śliwek odmiany Stanley. Jesteśmy w trakcie uzyskiwania certyfikatu GlobalG.AP, który otworzy nowe możliwości eksportowe”, powiedział Ion Bajereanu, kierownik operacyjny w Vilora-VS Ltd, członek Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Owoców Mołdawii.

W ostatnich latach mołdawskie owoce z powodzeniem trafiły na nowe rynki, wyjaśnia Bajereanu. W 2021 r. Mołdawia wyeksportowała ponad 52 tys. ton śliwek, z czego połowa trafiła na rynek UE. W tym roku ilość śliwek mołdawskich, które można bezcłowo sprzedawać w UE, wzrosła z 15 000 do 40 000 ton.

Komentarze  

0 #2 Zbycho 2022-08-28 17:24
To co łatwe w produkcji nigdy nie płaci. A jak płaci to tylko wtedy jak mróz zniszczy. I nie ma ton.
Cytować
0 #1 Guest 2022-08-27 12:17
I z powodu tej ,,dobroczynności" ja swoje drzewa śliwowe potraktowałem piłą motorową, nie fatygując się na zbiór.
Cytować

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X