Co z nowymi odmianami?

W Europie Zachodniej w nadchodzącym dziesięcioleciu najprawdopodobniej obszar uprawy odmian klubowych jabłoni zwiększy się maksymalnie do 10%. Chodzi o takie nowości jak np.:  ‘Junami’, ‘Rubens’, ‘Kanzi’ i ‘Wellant’ oraz inne. W 2008 roku zajmowały one powierzchnię 6908 ha, w mijającym sezonie już 9114 ha.

Badania niemieckie nowych odmian jabłoni ‘Zari’, ‘Evelina’, ‘Mairac’ i ‘Natyra’ potwierdzają ich walory, ale w niektórych wypadkach ujawniają również wady.
‘Zari’ na przykład dobrze smakuje konsumentom z różnych grup wiekowych.
'Evelina', czyli czerwona mutacja odmiany ‘Pinova’, ma ciemny rozmyty rumieniec na połowie owocu.  Nie wszystkim jednak przypada do gustu i jest wrażliwa na choroby.
Odmiana ‘Mairac’ jest pozytywnie oceniana przez klientów niemieckich. Charakteryzuje się walorami produkcyjnymi – trwałością i dobrą wydajnością, ale trzeba ją szybko zbierać.
‘Natyra’ ma dobry smak, długo się przechowuje i jest trwała, ale słabo rośnie i owocuje. Owoce są duże.  

Odmiana gruszy ‘Xenia’ (znana też jako ‘Nojabrskaja’), która trafiła z Mołdawii na Zachód, została już dostrzeżona i uznana za cenną odmianę.  Wydajność, jakość owoców, zdolności przechowalnicze – to niewątpliwe zalety tej odmiany, ale za wadę uznaje się w Niemczech jej zbyt duże owoce.

Źródło: Kennisdag Fruitteelt 2011, freshplaza.com
 

Powiązane artykuły

X