Owoce z Antypodów

Zimą w sadownictwie w Europie niewiele się dzieje, zwłaszcza teraz gdy temperatura spada poniżej –20oC, a cięcie drzew jest wstrzymane i sprzedaż owoców przy tak dużych mrozach utrudniona. Z półkuli południowej natomiast docierają wciąż nowe informacje na temat dojrzewania owoców poszczególnych gatunków i ich zbiorów. W takim momencie warto przyjrzeć się dokładniej sadownictwu z Antypodów, np. z Australii.

Największa wyspa świata i kontynent jednocześnie o powierzchni 7,6 mln km2 od wieków przyciągała śmiałków i poszukiwaczy lepszego życia. Można powiedzieć, że dla każdego znajdzie się tutaj miejsce przy gęstości zaludnienia tylko 2 osoby/km2, dlatego dużo tam pracowników sezonowych z różnych zakątków globu i nie ma problemów z pracownikami np. do zbioru owoców. W usługach pracuje tam 75% ludności, w przemyśle – 21%, a w rolnictwie tylko 4%. Ogromne przestrzenie Australii zajmują tereny trudne do przebycia i zamieszkania, a przede wszystkim do uprawy.

W kraju tym uprawiane są głównie odmiany ‘Granny Smith’, ‘Pink Lady’, a także Gala’, ‘Fuji’, ‘Block Red’, ‘Striped Red’, ‘Golden Delicious’ oraz w mniejszych ilościach inne tradycyjne i klubowe. Średnio rocznie w latach 2005–2008 produkowano tam około 270 tys. ton jabłek.

Uprawa jabłoni była długo ograniczana przez brak możliwości eksportu, ale obecnie owoce te są one wysyłane do Chin. Wcześniej do Kraju Kwitnącej Wiśni płynęły jabłka z Nowej Zelandii, dzięki korzystnej umowie bilateralnej. Otwarcie rynków azjatyckich na owoce z Australii spowodowało, że zaczęto bardziej dbać o ich jakość, a produkcja jabłek i gruszek wzrosła w 2010 roku o 5%. Przewiduje się dalsze jej zwiększenie o 10% do 2015 roku. Producenci organizują się w sposób podobny jak w innych krajach, a rząd ich wspiera, przeznaczając wpływy ze specjalnej taksy pobieranej przy eksporcie owoców na pomoc tamtejszym sadownikom, np. w zwiększaniu produktywności, instalacji nawodnień, zwalczaniu szkodników, formowaniu koron itp…

Źródło: Lauri P.-E., La pomme des antipodes”, Reussir Fruits & Legumes, 2011, nr 311
 

Powiązane artykuły

X