Więcej mołdawskich jabłek trafi do Europy

moldovafruitMołdawscy producenci owoców z nadzieją patrzą na możliwość zwiększenia eksportu owoców do państw Unii Europejskiej, po tym jak rosyjski rynek został dla nich zamknięty. W efekcie rozmów Kiszyniowa z Brukselą udało się zwiększyć dwukrotnie kwoty na owoce, które bez ceł trafią do UE: z 40 tys. do 80 tys. ton w przypadku jabłek, z 10 tys. do 20 tys. ton dla śliwek i z 10 tys. do 20 tys. ton dla winogron.

Jednak zdaniem ekspertów tylko 20% mołdawskich owoców spełnia wymagania unijnego rynku pod względem jakości – podaje fruit-inform.com. Mołdawscy sadownicy znają dokładnie wymagania rynków państw europejskich, jednak dotychczas niewielu z nich dążyło do spełnienia tych wymogów, gdyż znacznie łatwiej było produkować na potrzeby mniej wymagającego rynku rosyjskiego – mówią eksperci.

Mołdawscy eksporterzy owoców intensywnie poszukują nowych rynków zbytu. Szansą dla nich jest obecnie Rumunia. Rozmowy z przedstawicielami rumuńskich sieci handlowych przebiegły pomyślnie i wkrótce mołdawski owoce mają znaleźć się na półkach marketów w tym kraju.

Powiązane artykuły

X

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.