Pomimo reeksportu w Rosji brakuje gruszek odmiany Konferencja
Według danych portalu fruit-inform.com, o ile w przypadku jabłek rosyjskim kupcom udało się znaleźć alternatywnych dostawców w stosunku do państw Unii Europejskiej (Serbia, Chiny, Argentyna i Chile), o tyle w przypadku gruszek nie ma możliwości zastąpienia dotychczasowych eksporterów z UE.
Przed nałożeniem embarga głównym dostawcą gruszek (70% rosyjskiego importu tych owoców) na terytorium Federacji Rosyjskiej były państwa unijne, w tym Belgia i Holandia. Najważniejszą odmianą, którą bardzo chętnie kupowali konsumenci była Konferencja. Pomimo starań strony rosyjskiej nie udało się dotychczas zabezpieczyć dostaw tych owoców na poziomie z ubiegłego roku. W związku z tym ceny Konferencji są dwukrotnie wyższe w tym sezonie, w porównaniu do ubiegłego.
Jak podaje serwis, unijne gruszki odmiany Konferencja pomimo zakazu importu trafiają do FR poprzez Serbię i Białoruś. Jednak skala dostaw jest niewystarczająca by zaspokoić popyt w Rosji.
Przeczytaj także: Z wizytą w Belgii – Bel’export i New Green
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Upały i burze nadciągają do Polski. IMGW ostrzega przed dynamiczną pogodą
- Wsparcie dla producentów owoców i warzyw – nabór wystartował
- Racjonalne nawożenie w sadach – bezpłatne szkolenie online
- Wiśnie 2026: spadek zbiorów na Węgrzech, wzrost w Turcji i Serbii
- Grad niszczy sady jabłoniowe w Belgii. Straty przekraczają 50 procent
- Stres termiczny – ukryty złodziej plonu. Jak przewidywać stres termiczny i radiacyjny?
- Jak ograniczyć pękanie czereśni? Praktyczne informacje dla producentów

