IMG 7543redloveNa europejskim rynku jabłka Redlove o czerwonym miąższu są dostępne od paru lat. Jedynym producentem tej odmiany w Holandii jest Jacco Merkens, który w wywiadzie dla freshplaza.com mówi o rozwoju produkcji Redlove w swoim gospodarstwie. - Redlove ma duże szanse na sukces, m.in. dlatego, że jabłka sprzedawane są nie tylko jako owoce deserowe. Owoce drugiej klasy są przerabiane na soki i cydr - mówi producent. - W tym roku jestem nieco rozczarowny wielkością zbiorów, ale za to uzyskaliśmy wysoką jakość jabłek. Zebrałem ok. 50 ton Redlove, czyli o 30 ton więcej niż w ubiegłym sezonie. W przyszłym roku powiniśmy wyprodukować ok. 100 ton.

Dostawy jabłek Redlove zaczęto realizować w tym tygodniu. Popyt jest duży, ale holenderski sadownik uważa, aby nie sprzedać zbyt dużo na raz. Swoją decyzję tłumaczy tym, aby konsumenci mogli kupować jabłka tej odmiany aż do Świąt Bożegonarodzenia.

Redlove to odmiana jabłek o czerwonym miąższu, które mają podwyższoną zawartość antocyjanów. Jabłonie są odporne na parcha. Zostały wyhodowane przez Markusa Kobelta. Zawartość antocyjanów w ich miąższu jest wyższa o 30-40% w stosunku do odmian standardowych.

Przeczytaj także: Jabłka przyszłości – czerwone w środku?

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection