Zmroziło sady i winnice sąsiadów?

przym1minNoc z 26 na 27 kwietnia 2016 roku okazała się zgubna dla wielu sadów i winnic we Francji, np. w Dolinie Rodanu. Mówi się o historycznie dużych przymrozkach, a w związku z tym – stratach w plonie.
Podobna sytuacja miała miejsce w 1991 i 1994 roku, a także na mniejszej powierzchni w 2012 roku. Paradoksalnie tragiczne skutki przemarznięć pogłębia ocieplenie się klimatu – sezon wegetacyjny i kwitnienie rozpoczynają się wcześniej, a typowe dla tej pory roku ochłodzenie pojawia się zawsze w podobnym terminie.
W tym roku temperatura obniżyła się lokalnie do minus 7 st. C, a na większej powierzchni średnio do minus 4 st. C. W winnicach plon będzie o ponad połowę niższy mimo stosowania zadymiania i ogrzewania poprzez rozstawianie zapalonych 10-litrowych naczyń wypełnionych parafiną. Taki system może podnieść temperaturę zaledwie o 1,5 st., co przy tak dużym spadku nie poprawia zasadniczo sytuacji. Sady jabłoniowe były w pełni kwitnienia, pestkowe już po nim i w wyniku mrozu doszło do charakterystycznych zbrązowień zalążni. Niepokój wśród francuskich sadowników jest duży.

Chłodne powietrze napłynęło następnie nad Węgry i w nocy z 27 na 28 kwietnia 2016 roku doprowadziło tam do nie mniejszych strat. Szacuje się, że tamtejsi sadownicy stracą połowę plonu. Temperatura obniżyła się również do minus 7 st. C, ale nawet spadek do minus 4 st. C powoduje straty w plonie. Wobec tak dużego przymrozku niewiele można zrobić. Niektórzy sadownicy także stosowali świece chroniące przed przymrozkiem, ale to dodatkowy wydatek do 7 tys. do hektara sadu.
Już teraz węgierscy ekonomiści prognozują wzrost cen owoców o 20-25%. Ceny truskawek mogą osiągnąć nawet 17 zł/kg, a wiśni dochodzić będą do 5 zł/kg.
Węgierskich sadowników wesprze rząd, wypłacając z funduszu kompensacyjnego w przeliczeniu na złotówki 340 mln środków pomocowych.

Źródła: deon.pl, francebleu.fr, ledauphine.com

Powiązane artykuły

X