Przewidywany większy zbiór jabłek w Północnych Włoszech
Według przewidywań w obecnym sezonie owocowym w rejonie Górnej Adygi w Północnych Włoszech całkowity wolumen zebranych jabłek przekroczy ponownie 1 milion ton.
Fachowcy z konsorcjum jabłkowego VOG przewidują wzrost o 3 punkty procentowe ilość zebranych jabłek odmian Gala, Red Braeburn. Ilość zebranych jabłek odmiany Golden Delicious ma się ustabilizować na zeszłorocznym poziomie, natomiast mniej o 6% zostanie zebranych jabłek odmiany Granny Smith. Jedynym wyjątkiem ze znacznym spadkiem o 14% w stosunku do roku ubiegłego będzie odmiana Fuji. Przewiduje się także, że po słabszym roku 2015 zebrany zostanie pełny plon jabłek klubowych.
Jeżeli chodzi o jakość miąższu, wytrzymałość oraz okres przydatności do spożycia, to zbiory w roku 2016 mają być znacznie lepsze niż ubiegłoroczne ponieważ jabłka tegoroczne nie ucierpiały od wysokich temperatur tak jak jabłka w szczycie sezonu letniego 2015.
Dla konsorcjum VOG sezon 2015-16 nie był zbyt udany. Sprzedano 520,000 ton jabłek, co oznacza spadek w stosunku do 597,000 ton w sezonie 2014-15. Spadk w wolumenie sprzedanych owoców miał trzy główne przyczyny: embargo na dostawy owoców do Rosji, rekordowy plon jabłek w Polskich sadach oraz niespodziewane problemy finansowe w krajach Afryki Północnej jak Algieria czy Tunezja oraz na Półwyspie Arabskim.
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- UE zwiększa środki dla Polski. Rolnictwo z większym finansowaniem
- Upały i burze nadciągają do Polski. IMGW ostrzega przed dynamiczną pogodą
- Wsparcie dla producentów owoców i warzyw – nabór wystartował
- Racjonalne nawożenie w sadach – bezpłatne szkolenie online
- Wiśnie 2026: spadek zbiorów na Węgrzech, wzrost w Turcji i Serbii
- Grad niszczy sady jabłoniowe w Belgii. Straty przekraczają 50 procent
- Stres termiczny – ukryty złodziej plonu. Jak przewidywać stres termiczny i radiacyjny?

