Wybór i różnorodność odmian truskawek może stanowić atut w produkcji i zbycie owoców. Po pracach hodowlanych, selekcji nowych odmian i wstępnych badaniach nadchodzi kolejny etap -  obserwacje i testowanie w warunkach polowych lub pod osłonami.
W rodzinnym ośrodku produkcyjno-badawczym Darbonne (Francja) prowadzi się obecnie badnia nad kilkoma nowymi odmianami, między innymi nad ‘Dianą’ o wydłużonych owocach, pięknej czerwonej barwie i dobrej trwałości. Rośliny są żywotne w  uprawie glebowej i pozaglebowej. Odmianę ‘Donna’ (również pochodzi z tego ośrodka) charakteryzują trójkątne, duże, wydłużone owoce i wczesność owocowania oraz  duża żywotność roślin i ogromny potencjał w produkcji pod osłonami. ‘Darselect Bright’ to odmiana o wydłużonych błyszczących owocach, ceglastoczerwona i żywoczerwona. Charakteryzuje się dobrym wzrostem, a owoce dobrym przechowywaniem.
Ze szkółki Marionnet (Francja) pochodzi średnio późna odmiana ‘Manille’ o okrągłych połyskliwych i smacznych owocach. Rośliny są odporne na choroby.
’Candiss’ (Ciref, Francja) późno kwitnie, ale szybko dojrzewa. Rośliny silnie rosną i obficie owocują. Owoce są trójkątne długie, błyszczące.
Ciekawe cechy wykazuje też DPI 'Rubygem' (Queensland, Australia) o dużych, trójkątnych, rozszerzonych, klinowatych owocach. Bardzo wcześnie dojrzewa pod osłonami, w gruncie z tego powodu niestety przemarza.
Źródło: Reussirfl 2009.
 

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Sadownicy polują