Włosi, Francuzi i Holendrzy jednoczą siły, by wspólnie promować nową markę jabłek – Red Moon®.

Red Moon® to nowa marka dla kilku odmian jabłek o czerwonym miąższu, które zostały wynalezione przez francuskiego hodowcę Jean-Luca Carrieresa. Prezentacja odmian trwa obecnie na targach Fruit Logistica w Berlinie. Pełne prawa do odmian posiada firma Red Moon Company, w skład której wchodzi hodowca i profesjonaliści z Włoch, Francji i Holandii zajmujący się rynkiem.

Jak zachwalają właściciele marki, jabłka nadają się zarówno na rynek owoców deserowych, jak i do przetwórstwa, ponieważ miąższ zachowuje swoją czerwoną barwę, nie ulegając utlenianiu. Stosowane są dzięki temu do produkcji soku, cydru, chipsów, kostki jabłkowej (z przeznaczeniem do ciast) i innych produktów na bazie jabłek (przy czym są wydajne). Według materiałów prasowych, nie ma również problemów z przechowywaniem się. 

W roku 2018 nasadzenia Red Moon® we Włoszech zajmują 35 hektarów, natomiast we Francji, gdzie produkuje się te odmiany na soki – 23 hektary. Zainteresowanie jest duże, dlatego w planach jest jak najszybsze zwiększenie areału na 100 hektarów.

 

To już druga w ostatnim czasie promocja odmian o czerwonym zabarwieniu miąższu. Konsorcjum Ifored zaprezentowało na targach Fruit Attraction w Madrycie (październik 2017) nową gamę jabłek, która zdobywać będzie rynek pod marką Kissabel. W jej skład wchodzą trzy odmiany: Kissabel Rouge, Kissabel Orange i Kissabel Jaune. Konsumentów mają przyciągać niepowtarzalnym, czerwono zabarwionym miąższem oraz niespotykanym smakiem.

Według założenia, w ciągu dwóch następnych lat jabłka pojawią się na półkach sklepowych, natomiast za 5 lat mają zdobyć rynek światowy. Do rozpoczęcia wprowadzania na rynek wybrano trzy odmiany: o żółtej, pomarańczowej i czerwonej skórce.

Kissabel Rouge (R201) – posiada skórkę o intensywnym, ciemno czerwonym wybarwieniu, z wyraźnie widocznymi przetchlinkami. Miąższ jest twardy, charakteryzuje się jaskrawoczerwonym zabarwieniem. W smaku jest wyrazisty, soczysty i wyczuwalnymi nutami owoców jagodowych. Dojrzałość zbiorczą osiąga późno, pokrywa się terminem zbiorów odmiany Braeburn.

Kissabel Orange (Y101) – ma bardzo atrakcyjną pomarańczową skórę z żółtymi przetchlinkami, o jędrnym, soczystym, różowo-czerwonym miąższu. Smak jest wyważony – słodko-kwaskowaty. Gotowa do zerwania jest pod koniec terminu zbioru Gali.

Kissabel Jaune  (Y102) – zbiory następują po terminie odmiany Golden Delicious. Skórka tej odmiany jest barwy żółtej z wyraźnie zaznaczonymi przetchlinkami. Miąższ ma kolor różowy. Charakteryzuje się dobrymi zdolnościami do przechowywania.