Nowa odmiana gruszy opracowana w Agroscope Conthey w Szwajcarii,  przedstawiona została konsumentom na początku tego roku. My mieliśmy okazję zapoznać się z tą nową propozycją na targach Fruit Logistica. Odmiana – CH 201, która produkowana będzie pod marką  „Fred” zdecydowanie przyciąga atrakcyjnym, pomarańczowo-czerwonym rumieńcem. 

Pochodzi ze skrzyżowania dwóch odmian: Harrow Sweet i Verdi. Jest odporna na zarazę ogniową. Według producentów, Fred zaczyna plonować bardzo wcześnie – doczekał się pierwszych owoców 3 lata po posadzeniu, podczas gdy innym odmianom zajmuje to od 7 do 8 lat. Dojrzewa trzy tygodnie po Konferencji. Nie ma problemów z przechowywaniem, w kontrolowanej atmosferze jest w stanie doczekać następnych zbiorów, w zwykłej chłodni zachowuje dobre parametry do 6 miesięcy. Jak widać na zdjęciu, skórka jest lekko grudkowata o żółtym kolorze z wyraźnym czerwonawym rumieńcem.  Miąższ jest bardzo soczysty i chrupiący, słodki w smaku.

W tym roku na sprzedaż przeznaczonych jest tylko 4 tys. kilogramów (tylko w pewnych regionach dostępna będzie w sklepach przez tydzień). W 2019 roku zbiory będą większe. Warto wspomnieć, że odmianę chroni patent, a poza tym przewidziano, że w najbliższym czasie jej nasadzenia nie mogą przekroczyć 40 000 drzew i powierzchni 20 hektarów. A wszystko po to, aby zapobiec „dzikim” nasadzeniem (cytujemy słowa przedstawiciela marki).  

Twórcy zaznaczają, że w kolejnych latach nastawieni będą na zdobywanie nie tylko szwajcarskiego rynku.

IMG 0378 compressor