Na Ukrainie spodziewano się nawet 30% wyższych zbiorów niż w roku przednim. Tymczasem w centralnej i zachodniej części kraju, gdzie występuje największa koncentracja produkcji owoców jagodowych, grad w ciągu dwóch dni (16 i 17 maja) spowodował znaczne uszkodzenia plantacji. Okaże się, jak duże są straty.

Oczekiwano, że w 2018 roku nastąpi znaczny wzrost ogólnej produkcji owoców ziarnkowych, pestkowych oraz jagodowych – w sumie nawet o 10 - 30% (czyli od 300 do 500 tys. ton więcej), ponieważ niedawno założone plantacje wchodzą w pełnię owocowania. Dane takie przedstawił przewodniczący stowarzyszenia Ukrsadprom, Dmytro Kroshka.  Przypominamy, że obecnie samych jabłek produkuje się tam od 1,0 do 1,2 mln ton, w tym 400 - 450 tys. ton jabłek deserowych, z których tylko do 20 tys. ton nadaje się na eksport.

Tymczasem na Ukrainie, podobnie jak w naszym kraju, znaczne spadki cen jabłek. W ciągu ostatniego tygodnia w przypadku większości ukraińskich odmian jabłek spadek cen wyniósł od 10-30%. Najgorzej obecnie sprzedaje się odmiana Idared.  Ci sadownicy, którzy zwlekali ze sprzedażą teraz muszą zadowolić się stawkami od  8-10UAH/ kg (ok. 1,10 – 1,40 zł/kg). W takiej cenie sprzedawano wcześniej jabłka przemysłowe.  

Źródło: ukr.media