Tego lata mają zmienić się przepisy dotyczące organizacji transportu – chińskie i rosyjskie ciężarówki będą mogły swobodnie poruszać się na terytorium obu krajów.  Do tej pory mogło się to odbywać jedynie na obszarach przygranicznych.

Obecnie ciężarówki mogą przewozić towaru z punktu "A" do punktu "B" i tylko w strefie przygranicznej. Rząd chce, aby transport był możliwy „od drzwi do drzwi” i terenie obu krajów. Umowa ma być przełomowa, ponieważ po raz pierwszy w historii pozwoli rosyjskim i chińskim firmom transportowym na swobodne poruszanie się po terytoriach obu krajów, a także przeprowadzanie załadunku i rozładunku w dowolnym miejscu w Chinach i Rosji.

Przewóz towarów drogą morską, a następnie transportem kolejowym lub drogowym wydłużał znacznie zarówno na czas, jak i jakość dostaw, szczególnie w przypadku towarów szybko psujących się.  Chociaż transport drogowy kosztuje więcej jest znacznie szybszy, bezpieczniejszy dla produktów wymagających odpowiedniego reżimu temperaturowego podczas przewozu. Ponadto chiny przystąpiły do konwencji TIR, co upraszcza procedury przekraczania granicy i odpraw celnych.

18 maja wyruszył pilotażowy kurs z chińskiego Dalian (1800 km od granicy rosyjsko-chińskiej) do Nowosybirska – łącznie 5 ciężarówek, w tym 2 rosyjskie ciężarówki przewożące owoce i warzywa. Rozładunek przewidziany jest na 28 maja. 

Pełne otwarcie granic dla przewoźników obu krajów zwiększy obroty handlowe między Rosją a Chinami do poziomu 100 miliardów dolarów.

 

Źródło: новости-россии.ru