Ubiegły tydzień zdecydowanie nie był pomyślny dla włoskich sadowników. Gradobicia pojawiały się lokalnie na terenie północnej i centralnej części Włoch. W niektórych regionach szkody są bardzo duże.

5 lipca zaledwie 15 – 20 minut wystarczyło, aby burza, której towarzyszyło silne gradobicie, zniszczyła winnice i sady w okolicach w gminie Caldaro (włoskie Kaltern). Tereny wokół jeziora Kalterer See są południową częścią prowincji Bolzano. Szkody są bardzo duże – od 20 do 80 procent w zależności od lokalizacji.  Jak podaje włoski portal stol.it, burza gradowa uszkodziła 1/3 powierzchni winnic w Caldaro. Ogółem jest to około 200 z 700 hektarów, przy czym na północ od jeziora plantacje w większości nie są zabezpieczane sieciami przeciwgradowymi, ponieważ nie jest to opłacalne – zazwyczaj gradobicia tam nie występują. W tych rejonach uszkodzone jest 80 % produkcji.

Tego samego dnia duże gradobicie wystąpiło też w prowincji Reggio Emilia. Grad niszczył nie tylko uprawy pozbawione siatek przeciwgradowych, ale także karoserię i szyby w samochodach. – Uszkodzone są przede wszystkim winnice oraz sady i to na terenach o najlepszej produkcji. Jest to ciężki cios dla produkcji tego obszaru, szczególnie dla winnic i sadów – informuje lavocedireggioemilia.it. Tamtejsi producenci są obecnie zajęci zaleczaniem drzew, krzewów oraz owoców po gradobiciu. Inny włoski portal podaje, że szkody w winnicach oceniane są przez producentów 50-60% produkcji.

Gwałtowne gradobicie i ulewny deszcz  miało miejsce nocą także 5 lipca w Bassa Atesina (również Południowy Tyrol).  Około godziny 19.00 rozpoczęła się burza, która trwała ponad pół  godziny. Stacja pomiarowa Laimburg zmierzyła ponad 40 litrów na metr kwadratowy opadu w niecałą godzinę.

4 lipca w Moenie (Południowy Tyrol) burza z gradem wywołała liczne podtopienia, przewrócone drzewa zablokowały drogi, trzeba było również ewakuować pięćdziesiąt osób. Jak podaje włoski serwis informacyjny ravennatoday.it Moena była całkowicie odizolowana z powodu trzech osuwisk ziemi. Grad dał się we znaki również we środę w Turnie, ulewny deszcz był sprawcą lokalnych powodzi. Około północy spadł w niektórych miejscowości grad wielkości piłek golfowych. W Lombardii trąba powietrzna i grad zniszczył kilkadziesiąt hektarów upraw, w tym domów i budynków gospodarskich. Szacowanie szkód trwa.

Zdjęcia z Caldaro udostępnione nam przez Pana Peter Sinn:

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
6
6
8
8
9
9

Źródło: ravennatoday.it, lavocedireggioemilia.it, stol.it

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia