Wiosenne przymrozki zaowocowały wysokimi cenami i niską podażą jabłek odmiany Gala w Chinach. W Shanxi zbiory dobiegają końca, a wielkość produkcji jest znacznie niższa niż zazwyczaj. Cena natomiast jest dwukrotnie wyższa niż przed rokiem.

Chociaż cena pod koniec zbiorów nieznacznie spadła z 2,5 juana [0,36 USD] za 0,5 kg do 2 juanów [0,29 USD] za 0,5 kg (poglądowo, przeliczając na złotówki, jest to od 2,67 zł/kg na początku oraz 2,15 zł/kg pod koniec) i tak jest to dwa razy więcej niż w poprzednich latach.

Sady jabłoniowe w Chinach ucierpiały ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, które miały miejsce wiosną. Wielkość produkcji spadła. Co więcej, niektórzy sadownicy zaniedbali ochronę, co zaowocowało mniejszym rozmiarem owoców i większymi uszkodzeniami spowodowanymi przez szkodniki. Udział jabłek wysokiej jakości w tym roku jest niższy.

– Chociaż cena jabłek Gala jest prawie dwukrotnie wyższa niż w ubiegłym roku, wielkość produkcji jest mniejsza, a jakość produktu niższa – podają chińskie media.

Przypominamy, że według prognoz WAPA podanych podczas kongresu Prognosfruit, produkcja jabłek w Chinach zmniejszy się w wyniku strat wywołanych przymrozkami o 28 % i wyniesie 31,500 mln ton (w poprzednim roku zbiory wyniosły 43,800 mln ton). Oznacza to straty w produkcji na poziomie 12,300 mln ton. Warto zauważyć, że niewiele więcej wyniosą zbiory jabłek w całej UE – 12,611 mln ton. 

Czy sytuacja może mieć pozytywny wpływ na handel jabłkami w Europie? Kilka dni temu na portalu freshplaza.com ukazał się wywiad z przedstawicielką chińskiej firmy eksportującej i importującej jabłka, który zapytana została o wpływ obniżek produkcji na wielkość obrotów importu i eksportu. Według niej, ​​całkowita wielkość importu jabłek może pozostać niezmieniona, ponieważ na chińskim rynku zawsze domagano się jabłek o unikalnych odmianach i dobrym smaku. Biorąc pod uwagę ogromną powierzchnię sadów to pomimo strat krajowa produkcja wciąż może być samowystarczalna. Tegoroczny eksport chińskich jabłek będzie niższy, a ceny nieznacznie wyższe w porównaniu do poprzednich lat. Cały artykuł dostępny: tutaj

Źródło: xuehua.us, freshplaza.com

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Sadownicy polują