FRED® to nowa odmiana gruszek zaprezentowana na Fruit Logistica 2019 w Berlinie.

Prace nad nową odmianą – CH 201 prowadzone były przez 18 lat w szwajcarskim instytucie badawczym Agroscope. Po latach doświadczeń i testów odmiany w Szwajcarii, ale także innych europejskich krajach, przedstawiono ją szerszej publiczności pod marką FRED®. Pierwsze testy konsumenckie przeprowadzono w Szwajcarii w 2018 roku, jednak wówczas do sprzedaży trafiło jedynie 4 tysiące kilogramów. W tym roku gruszek tej odmiany pojawi się więcej, jednak bardziej znaczące ilości przewidziane są na rok 2020.

Odmiana pochodzi ze skrzyżowania kanadyjskiej Harrow Sweet – odmiany o pysznym smaku, odpornej na zarazę ogniową z holenderską Verdi, atrakcyjnie wyglądającą czerwoną gruszką o dobrych zdolnościach do przechowywania.

Chociaż jędrność i wielkość gruszki nie odpowiadały przyzwyczajeniom konsumentów, jednak naukowiec, który pracował nad odmianą – Danilo Christen, dostrzegł ogromny potencjał handlowy. Zauważył, że niektórzy konsumenci lubią jeść owoce, takie jak jabłka, w drodze, zamiast chociażby po obiedzie przy stole. 

Grusze szybko wchodzą w owocowanie, są wysoko produktywne i odporne na zarazę ogniowa. Owoce bardzo dobrze się przechowują i doskonale znoszą transport. Konsumentów przyciąga atrakcyjnym, pomarańczowo-czerwonym rumieńcem. Skórka jest raczej grubsza, grudkowata, miąższ zwarty, soczysty, słodki, delikatnie cierpki.

Tak podsumowuje cechy FRED-a właściciel marki, firma Varicom:

FRED® ma kilka cech, które są ważne dla producentów i cieszą się dużym uznaniem konsumentów:

  • Wartość dla producentów: szybkie wejście w owocowanie, wysoka produktywność, tolerancja na zarazę ogniową
  • Wartość dla handlowców/sprzedawców: bardzo długi czas przechowywania w chłodni i dobrze znoszenie transportu
  • Wartość dla konsumentów: soczysta, smaczna, lekko cierpka; twardy i chrupiący miąższ, owoce łatwe do chwytania i ruszania w drogę.

Odmiana nie jest dostępna dla wszystkich producentów – chroni ją patent, a nasadzenia są ściśle kontrolowane.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin