Zakaz plastiku jednorazowego użycia przegłosowany przez Parlament Europejski, który ma zacząć obowiązywać od 2021 roku, a także tendencje proekologiczne mają swoje przełożenie również na ofertę prezentowaną przez wystawców na Fruit Logistica 2019 w Berlinie, którzy promują przyjazne dla środowiska opakowania biodegradowalne z tektury, także dla jabłek.

Zakaz wykorzystywania i sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku takich jak plastikowe sztućce, słomki czy patyczki higieniczne zacznie obowiązywać w UE od 2021 roku. Posłowie Parlamentu Europejskiego zdecydowali również, że do 2025 roku państwa członkowskie będą musiały ograniczyć produkty, dla których nie ma jak na razie alternatywy ­– mowa polistyrenowych opakowaniach na owoce, warzywa czy lody. Poszczególne państwa będą zobligowane do stworzenia planu mającego zachęcać do stosowania toreb wielokrotnego użytku oraz takich, które nadają się do recyklingu.

Przyglądając się stoiskom wystawców z branży jabłkowej, w szczególności z Niemiec, łatwo dostrzec echo tych zmian. Chociaż opakowania z szarej tektury nie są żadną nowością,  zyskują na popularności w obliczu unijnej walki z plastikiem i lansowane są na pewnego rodzaju modę. Według włoskich i niemieckich mediów tegoroczna edycja Fruit Logistiki zapoczątkowała rewolucję opakowaniową. Przyszłością mają być opakowania wytworzone z odpadów z owoców i warzyw.

IMG 7124 compressor

 

Warto jednak mieć na uwadze, że „opakowaniowa rewolucja”, czyli opakowania bio wytworzone z roślinnych odpadów, chociaż silnie promowane, będą dotyczyć małego ułamku rynku. Takie rozwiązania z pewnością sprawdzą się na rynku niemieckim, gdzie bardzo popularne są owoce lokalnej produkcji, także ekologiczne, dla konsumentów, którzy będą w stanie zapłacić więcej. Nie wszystkie jabłka będzie opłacało się pakować w bio-opakowania, które z pewnością będą droższe od zwykłych, chociażby z tego względu, że są „modne”.

 

Jedną z firm, która proponuje tego typu rozwiązania jest holenderska firma JASA, która stawia na recykling i mniej plastiku. Na Fruit Logistyce prezentowała biodegradowalne pudełka na jabłka. Zamiast foli PCV zastosowany jest tekturowy rękaw, którzy zabezpiecza jabłka.

JASA appel sleeves

 

Producent opakowań tekturowych z Hiszpanii Mandriladora Alpesa opatentował kartonową skrzynio-paletę w formie pudełka, którą można z łatwością układać w stosy, co skutkuje dodatkowymi korzyściami w zakresie logistyki i magazynowania. Co istotne, eliminuje konieczność logistyki powrotnej. Skrzynia paletowa wykonana jest w całości z biodegradowalnej tektury, która w pełni nadaje się do recyklingu. Zestaw jest łatwy w montażu i w całości wykonany z tego samego materiału.

foto4 upalet box

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia