Kataloński Departament Rolnictwa przyjął w poniedziałek program karczowania 2 tysięcy hektarów sadów z brzoskwiniami i nektarynkami. Jest to próba naprawy złej sytuacji ekonomicznej producentów, na którą złożyły się powtarzające się od lat niskie ceny owoców, a także rosnąca konkurencja ze strony innych producentów.

„Katalonia bierze byka z rogi” – komentują decyzję hiszpańskie media. Wykarczowanie 2 tysięcy hektarów to zmniejszenie powierzchni produkcyjnej o 10%. Producenci otrzymają 5 tysięcy euro na hektar, przy czym każdy wnioskodawca będzie mógł ubiegać się o przyznanie dotacji na wykarczowanie 3 hektarów. Umowa zobowiązuje producenta, aby nie dokonywał nowych nasadzeń jakiejkolwiek odmiany brzoskwiń i nektaryn (również „płaskich”) przez okres 4 lat.

Środowisko bardzo pozytywnie przyjęło program. Podaż owoców wyraźnie się zmniejszy, co może wpłynąć na poprawę opłacalności. Poza tym, wykarczowane zostaną przede wszystkim stare sady, z odmianami niepopularnymi handlowo. Szczególnie opłaci się to producentom, których plantacje nie przynoszą dochodów. Departament Rolnictwa liczy, że redukcja powierzchni upraw da pozytywny efekt w handlu już w rozpoczynającym się sezonie 2019.

 

fot. pixabay

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia