Jako pierwsza na świecie firma T&G Global wykorzystała zautomatyzowanego robota do zbioru jabłek deserowych. – Minie jeszcze kilka lat zanim wszystkie jabłka w sadach należących do spółki będą zbierane w ten sposób, jednak jest to kamień milowy w ewolucji branży jabłkowej – wyjaśnia T&G.

Pierwsze zbiory za pomocą robota to efekt czteroletniej współpracy z amerykańskim partnerem – firmą Abundant Robotics.  – Opracowanie zautomatyzowanego robota do zbioru jabłek wymagało równoległego rozwiązania szeregu złożonych problemów technicznych, począwszy od wizualnej identyfikacji owoców do zbioru, fizycznego manipulowania nimi, aby zrywać je bez obić, aż do bezpiecznego poruszania się po sadzie – wyjaśnia dyrektor generalny ds. operacyjnych T&G, Peter Landon-Lane.

Technologia Abundant Robotics wykorzystywana jest do zbioru różnych odmian jabłek, w tym zastrzeżonych dla T&G JAZZ ™ i Envy ™, które przeznaczone są na półki supermarketów w Nowej Zelandii i za granicą.

Aby zbiór jabłek mógł odbyć się z powodzeniem, sady należące do w T&G należało odpowiednio przystosować, aby były kompatybilne do możliwości robota. Konieczna jest odpowiednia gęstość nasadzenia, a także specyficzne metody cięcia.

Przedstawiciel firmy przyznaje, że minie kilka lat, zanim wszystkie jabłka T&G będą zbierane w ten sposób, ale to pierwszy zbiór z Abundant Robotics to ekscytujący krok naprzód. – Zbieranie jabłek to praca obciążająca siły fizyczne, a przy tym ma sezonowy charakter. Roboty dopełniają pracę, którą wykonują ludzie, dzięki zdolności do zrywania dużej części owoców w większości z górnych partii drzew, zmniejszając fizyczne obciążenie pracowników, a także zwiększając wydajność – wyjaśnia.

 

Źródło: tandg.global

 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin