Belgowie chcą dopłat do karczowania sadów – jakie są warunki przystąpienia?

Godne zainteresowania wieści płyną do nas z Belgii. Bardzo trudna sytuacja na rynku jabłek i gruszek sprawiła, że Belgowie zainteresowali się programem dopłat do karczowania sadów. Niestety, okazuje się, że przystąpienie do programu jest bardzo trudne. Po pierwsze, musi być ono w pełni finansowane przez państwo członkowskie, po drugie warunki narzucone przez Unię są bardzo rygorystyczne.

– Warunki wstępne, są tak surowe, że ograniczenie produkcji w sektorze owoców poprzez karczowanie wydaje się praktycznie niemożliwe w praktyce – zauważa organizacja Boerenbond.  Państwo członkowskie musi w pełni sfinansować je ze środków własnych. Tereny podlegające działaniu muszą być wyłączone z produkcji na okres 20 lat!

Dopłata za wykarczowanie niektórych działek w gospodarstwie przyznawana jest tylko w wyjątkowych sytuacjach. Grunty, które plantatorzy owoców wycofują z produkcji, muszą zostać przekształcone w las lub łąkę w ciągu dwóch lat. Te warunki wstępne dotyczą nie tylko obecnego właściciela gruntu, ale także kolejnego właściciela, jeśli doszłoby do sprzedaży. W przypadku działek o pełnej produkcji przyznawana jest premia za karczowanie w wysokości 34 000 euro dla grusz i 24 000 dla jabłoni.

Przedstawiciele tamtejszych organizacji zauważają, że warunki wstępne są bardzo rygorystyczne, a poza tym, przy takich założeniach, wiele żyznych gleb zbyt długo będzie zostać wyłączonych z rolnictwa.

Jeśli chodzi o inne rozwiązania, Boerenbond, belgijskie stowarzyszenie reprezentujące rolników, w zeszłym tygodniu zapytało komisarza Phila Hogana, czy możliwe są wyjątkowe środki wsparcia dla upadającego sektora owoców twardych w Belgii. Hogan wskazał, że sektor miał już dostęp do tego wyjątkowego wsparcia finansowego w przeszłości i że środek nie zostanie powtórzony.

 

Komentarze  

-1 #10 Roman 2019-06-29 08:47
100 tys pod grojcem to atrakcyjna cena...
Takie są fakty
Cytować
0 #9 Carmenere 2019-06-29 08:34
O takich cenach słyszałem , ale nie wiem czy dochodzi do transakcji na takim poziomie.Dla mnie sprawa jest jasna ktoś kto kupuje ziemię w tej cenie to :albo ma pomysł na swoją produkcję ze sprzedażą za dobre pieniądze albo jest fantastą- idiotą który "rozumuje" : rok płaci , rok traci ;kiedyś koniunktura się odwróci itp. Jeśli w ostatnich dwóch -trzech latach ktoś tyle płacił za ziemię pod sad, to znaczy że pogłoski o kiepskiej kondycji sadowników są mocno przesadzone.W mojej okolicy dzięki genialnej ustawie o odebraniu Polakom(oczywiście poza Kościołem) prawa do swobodnego obrotu ziemią , nikt ziemi nie sprzedaje , bo i nikt kupować nie musi.Prosty mechanizm : nie masz sił ,ochoty aby ją obrabiać a chcesz coś (dopłaty) z niej mieć to musisz ją wydzierżawić ; a rolnik któremu potrzeba więcej ziemi, woli ja po prostu dzierżawić za grosze niż płacić 20-30k za ha-takie są oferty kupujących.Prosty mechanizm rynkowy.Najgorsze jest to że większość którzy na tym tracą nie widzą związku z miłościwie nam panującymi.A ich minister powiedział wprost że dzięki tej ustawie udało się obniżyć ceny ziemi ... zabierają nam kasę a d----e się z tego cieszą i na nich głosują.
Ciekawe ile minusów dostanę, o ile admin to zamieści.
Cytować
-1 #8 Roman 2019-06-29 04:39
Jest jeszcze trzecia filozofia;)

100tys i wyłączenie z produkcji na 20lat...

Tyle albo i więcej można uzyskać sprzedając sad pod grojcem...jakoś nie widzę wielu sądów do sprzedaży....

Wnioskuję ,że jednak się oplacaprodukcją po 8 gr ;)
Cytować
0 #7 Carmenere 2019-06-28 14:57
W naszej części świata, generalnie są dwie filozofie życia : żyję po to aby pracować i druga : pracuję po to aby żyć .Ja zdecydowanie jestem za drugą opcją , dlatego darmo towaru nie oddawałem i oddawać nie będę.Jak będę musiał sprzedawać jabłka poniżej 1zł za kg , to wykarczuję sad jabłoniowy z dopłatą czy bez niej.
Cytować
0 #6 Fruity81 2019-06-28 14:34
Cytuję Roman:
Cytuję Carmenere:
Za taką kasę to już przystępuję do programu !!!
:lol:



Do roboty leniu;)
Romanie jeśli masz rdzennie Belgijskie pochodzenie lub przynajmniej jesteś ciemniejszej karnacji Belgiem to będą Cię te profity dotyczyły . Jeśli nie to możesz się tylko po przyglądać .

Szykuje już worek na pieniądze hehe
Cytować
-1 #5 Roman 2019-06-28 03:36
Cytuję Carmenere:
Za taką kasę to już przystępuję do programu !!!
:lol:



Do roboty leniu;)

Szykuje już worek na pieniądze hehe
Cytować
+1 #4 Carmenere 2019-06-27 18:16
Za taką kasę to już przystępuję do programu !!!
:lol:
Cytować
-3 #3 Roman 2019-06-27 17:49
Cytuję Wojtek:
Błąd został popełniony gdy wprowadzono bezpłatną dystrybucję,dolano tylko oliwy do ognia ponieważ za pieniądze otrzymane wtedy powstały kolejne nasadzenia,a wystarczyło je przeznaczyć na karczowanie i problem byłby już dawno rozwiązany także i u nas


Błąd został popełniony w 2007roku...przemysł 1pln i więcej...

Gdyby odpad kosztował jak odpad a deser jak deser w branży byliby sami profesjonaliści produkujący deser...

A tak....każdy sobie rzepkę skrobię i nie da rady zorganizować kontenera jednolitego jabłka na export...nie mówiąc już o powtarzalności i ciągłości dostaw...
Cytować
-2 #2 Wojtek 2019-06-27 17:36
Błąd został popełniony gdy wprowadzono bezpłatną dystrybucję,dolano tylko oliwy do ognia ponieważ za pieniądze otrzymane wtedy powstały kolejne nasadzenia,a wystarczyło je przeznaczyć na karczowanie i problem byłby już dawno rozwiązany także i u nas
Cytować
-2 #1 Roman 2019-06-27 17:06
A ja chcę pokoju na świecie,likwidacji głodu,chorób i ogólnego dobrobytu i szczęścia dla wszystkich...

A jak Belgom się nie opłaca to do Polski wiśnie rwać..
Cytować

Powiązane artykuły

X