fot. C.Endrizzi

 

Chociaż pogłosek o stratach w produkcji jabłek wywołanych przez inwazyjnego szkodnika Halyomorpha halys we Włoszech można było usłyszeć ostatnio bardzo wiele, trudno było o dokładne dane.

Na forach internetowych pojawiały się zdjęcia uszkodzeń publikowane przez sadowników z okolic Południowego Tyrolu, związki rolnicze wzywały rząd do natychmiastowej reakcji, jednak w oficjalnych komunikatach nie było mowy o żadnych stratach w produkcji jabłek.

Według WAPA, produkcja jabłek we Włoszech miała zmniejszyć się o 3% i to w wyniku niekorzystnych zjawisk pogodowych podczas kwitnienia.

Okazuje się jednak, że straty są i to bardzo duże. Do połowy zbiorów jabłek szkody szacuje się na 5 milionów euro z zaznaczeniem, że mogą być jeszcze wyższe, gdy zliczy się uszkodzenia na odmianach późniejszych, które, jak podają włoskie media, są bardziej narażone na straty.

Włoski serwis branżowy ItaliaFruitNews podaje, że szkody w gospodarstwach/firmach, gdzie stosowano się do wskazówek, jak łagodzić problem, wynoszą od 5 do 10%, jednak w bardziej krytycznych przypadkach jest to poziom od 40 do 50%.

Pytanie, jak te informacje wpłyną na oficjalne statystyki dotyczące zbiorów jabłek deserowych.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin