W pierwszym kwartale (lipiec-wrzesień) nowego sezonu Ukraina zaimportowała 6,8 tys. ton jabłek, czyli 17 razy więcej niż przed rokiem. Co więcej, jest to wielkościowy rekord w ciągu ostatnich pięciu lat. Na tle takiego wzrostu zakupów, eksport jabłek znacznie spadł, wynosząc zaledwie 1,7 tys. ton (stan na dzień 1 października). Dla porównania w okresie lipiec-wrzesień 2018 r. za granicę wysłano 4,6 tys. ton jabłek.

„W tym roku sezon zbiorów jabłek rozpoczął się z opóźnieniem. Ponadto w lipcu i sierpniu brakowało jabłek z tegorocznej uprawy, a także tych importowanych z Mołdawii z sezonu 2018. W tym okresie na rynku pojawiła się tylko niewielka ilość jabłek  nowej uprawy, ponieważ większość owoców została przeznaczona do przechowywania w celu utworzenia partii eksportowych na przyszłość”, wyjaśnia dyrektor ds. Rozwoju Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw Kateryna Zvereva.

Plony jabłek w tym roku są znacznie mniejsze niż w przeszłości. Według wstępnych szacunków zbiory brutto jabłek w bieżącym sezonie spadły o 15% w porównaniu z danymi z poprzedniego roku. Ponadto wielu rolników narzeka na duży odsetek jabłek niskiej jakości.

„Producenci podają, że jabłka ze zbiorów 2019 roku zostały mocno dotknięte przez grad i rozprzestrzenianie się parcha. Dlatego niezwykle trudno jest utworzyć duże partie eksportowe w tym sezonie. Zdarzają się również przypadki, w których firmy, które w ubiegłym sezonie dostarczały jabłka za granicę, odmawiają eksportu w tym roku z powodu niewielkich ilości jabłek o jakości eksportowej ”- mówi Semen Kramarenko, dyrektor wykonawczy UPOA.

 

Źródło: UPOA

Najnowsze komentarze