Eliminacja z użycia wszechobecnego plastiku trwa, co widać również w sektorze jabłkowym. Zaczęło się promowania powrotu do opakowań dla jabłek z tektury. Teraz rząd Nowej Zelandii zapowiedział wprowadzenie zakazu używania plastikowych stickerów na owocach.

Rząd Nowej Zelandii wprowadzi zakaz stosowania naklejek na jabłkach. Krok ten zapoczątkowany został zakazem użycia reklamówek/torebek jednorazowego użycia. Biodegradowalne naklejki na jabłka istnieją, ale nie są w powszechnym użyciu.

Podkreśla się przy tym, że rząd nie jest przeciwny wszelkim tworzywom sztucznym, tylko plastikowi jednorazowego użytku, który nie nadaje się do recyklingu. Około 30 procent produkowanego plastiku jest jednorazowego użytku.  Zakazy mają doprowadzić do tego, aby tego rodzaju tworzywa sztuczne nie były w ogóle produkowane w Nowej Zelandii.

Od lat 50. XX wieku wyprodukowano 8,3 miliarda ton plastiku, a ponad 80 procent trafiło na wysypiska śmieci lub wyrzucone do środowiska. Nowa Zelandia ma poważne problemy z gospodarowaniem odpadami, potęgowane niedawną decyzją Chin o zaprzestaniu zakupu odpadów z tworzyw sztucznych. (Źródło: stuff.co.nz)

Zakaz wykorzystywania i sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku takich jak plastikowe sztućce, słomki czy patyczki higieniczne zacznie obowiązywać w UE od 2021 roku. Posłowie Parlamentu Europejskiego zdecydowali również, że do 2025 roku państwa członkowskie będą musiały ograniczyć produkty, dla których nie ma jak na razie alternatywy ­– mowa polistyrenowych opakowaniach na owoce, warzywa czy lody. Poszczególne państwa będą zobligowane do stworzenia planu mającego zachęcać do stosowania toreb wielokrotnego użytku oraz takich, które nadają się do recyklingu.

Jeśli chodzi o rezygnacje z plastikowych opakowań na owoce, zmiana w trendach widoczna jest już od jakiegoś czasu. Chociaż opakowania z szarej tektury nie są żadną nowością,  zyskują na popularności w obliczu unijnej walki z plastikiem i lansowane są na pewnego rodzaju modę. Według włoskich i niemieckich mediów tegoroczna edycja Fruit Logistiki zapoczątkowała rewolucję opakowaniową. Przyszłością mają być opakowania wytworzone z odpadów z owoców i warzyw. Czytaj więcej -------à

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection