Walenckie Stowarzyszenie Rolników (AVA-ASAJA) szacuje, że burza Gloria spowodowała straty w rolnictwie o wartości ponad 62,6 mln euro. Szkody występują w uprawie cytrusów, infrastrukturze rolniczej, sezonowych warzywach i dobrostanie zwierząt gospodarskich. Zniszczenia powstały w związku z silnym wiatrem, śniegiem i gradem głównie w regionach La Ribera, L'Horta Sud, La Safor i La Marina.

Wstępna wycena AVA-ASAJA, przeprowadzona po zebraniu informacji od rolników i współpracowników ubezpieczeń rolniczych, zwiększa wielkość strat owoców cytrusowych, pomarańczy i mandarynek z drugiej połowy zbiorów, do 46,5 mln euro. 

Za 39,6 mln euro strat odpowiadają owoce zrzucone na ziemię z powodu silnych podmuchów wiatru, ogółem około 132 000 ton. Na niektórych plantacjach szkody sięgają nawet 80% produkcji.

Powodzie i akumulacja wody na polach powodują 4,7 mln euro strat, dotykając 500 hektarów i powodując utratę całych upraw, a nawet, w najbardziej dramatycznych przypadkach, w niedalekiej perspektywie śmierć dla drzew. Dodatkowo, również grad spowodował sporadyczne szkody na tysiącach hektarów.

AVA-ASAJA przewiduje, że burza we Wspólnocie Walencji dotknęła ponad 7 000 hektarów warzyw, w tym kapustę, sałatę, karczochy, cebulę i ziemniaki. Całkowite straty w tym sektorze przekraczają 3,1 mln euro.

Rozdział dotyczący infrastruktury rolniczej jest również bardzo niepokojący, ponieważ straty szacuje się na 11,8 mln euro. Burza częściowo lub całkowicie zniszczyła około 600 hektarów szklarni, szkółek, itp., co przekłada się na 9 mln euro szkód. Ponadto naprawa budynków, a także wymiana systemów nawadniających powodują dodatkowe koszty wysokości 2,8 mln.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin