Sezon zbiorów brzoskwiń w Gruzji jeszcze się na dobre nie rozpoczął (obecnie na rynek wchodzą stosunkowo niewielkie partie odmian wczesnych; rozpoczęcie sezonu zbiorów przypada tam na połowę czerwca), ale gruziński wiceminister rolnictwa,  Solomon Pavliashvili, udzielił wywiadu, w którym obwieścił, że tegoroczne plony będą rekordowe.

Prowincja Kachetia, najdalej wysunięty na wschód fragment Gruzji graniczący z Azerbejdżanem, słynie z uprawy brzoskwiń i odpowiada za 80% całkowitej produkcji tych owoców w kraju. W bieżącym roku zbiory mają wynieść  tam 35 tys.  ton, z czego 15 tys.  ton będzie miało wartość eksportową. Dla porównania: w 2019 roku zebrano w całym kraju 22,3 tys. ton, a w 2018 roku 27,5 tys.  ton brzoskwiń.

W zawiązku z powyższym powołano specjalną centralę mającą za zadanie czuwać nad zbiorami, dostawami, skupem i przygotowaniem owoców do eksportu. Zaangażowano w to 20 państwowych gospodarstw chłodniczych. Nad prawidłowym przebiegiem procesu czuwać będzie grupa inspektorów sanitarnych i urzędników celnych. Obiecano ograniczyć procedury do minimum.

My zebraliśmy w 2017 roku zaledwie  4,8 tys.  ton , a w 2018 r. 11 tys.  ton. W roku 2020 zbiory będą zapewne znacznie mniejsze, gdyż uprawy ucierpiały na skutek przymrozków. Nasza własna produkcja pokrywa znikomą część krajowego zapotrzebowania, tak więc większość dostępnych na rynku owoców pochodzi z importu.

Czy gruzińskie brzoskwinie trafią na Polski rynek? Prawdopodobnie nie, gdyż naszymi głównymi dostawcami są Hiszpanie, Niemcy i Grecy. W 2018 roku dostarczyli nam odpowiednio: 91,3 tys. ton, 18,1 tys. ton oraz 17,4 tys. ton brzoskwiń. Gruzja nie znalazła się nawet w pierwszej dwudziestce państw zaopatrujących nas w te owoce.

W ubiegłym roku Gruzini eksportowali brzoskwinie do 11 krajów, a odbiorcą numer jeden pozostaje Rosja – obu krajom jak widać wieloletni konflikt nie przeszkadza w robieniu interesów. Na dalszych miejscach plasują się Armenia i Azerbejdżan.

Źródło: East-Fruit, Урожай персика в Грузии в 2020 году резко вырастет.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection