Nowozelandzka próba dwóch nowych odmian jabłek wyhodowanych na Uniwersytecie Cornell w USA przyniosła owoce po raz pierwszy. Obie odmiany SnapDragon i RubyFrost  –  o nazwach odmian NY1 i NY2  –  zostały opatentowane przez Cornell w 2011 roku. 

W Stanach Zjednoczonych odmiany te należą wyłącznie do nowojorskiego producenta Crunch Time Apple Growers. Po stałym wzroście na rynku krajowym Cornell chce rozpocząć testowanie owoców w produkcji komercyjnej w celu przekształcenia ich w znane na całym świecie marki.

W tym celu Amerykanie nawiązali współpracę z Nowozelandczykami, by przetestować i ocenić nowe odmiany w warunkach półkuli południowej.

Próba w Nowej Zelandii rozpoczęła się w 2018 roku a pierwsze owoce zebrano w marcu tego roku. Dotychczasowe wyniki były imponujące. 

 – Odmiana SnapDragon jest wczesna i daje owoce wielkości Gali. Owoce są atrakcyjne i intensywnie zabarwione, słodkie o aromatycznym smaku, który dojrzewa w środku sezonu. Dojrzałość jest podobna do Dazzle i Jazz, co jest atrakcyjne dla tych firm, które nie mają tych odmian  –  powiedział John Morton – dyrektor PVM The New Zealand Fruit Tree Company

 – Niestety, mieliśmy tylko ograniczone ilości SnapDragon i RubyFrost, ale jesteśmy pod wrażeniem jakości.

 –  RubyFrost wykazał wysoką wydajność, dojrzewa pod koniec sezonu (podobnie jak Fuji), owoce są duże i w pełni zabarwione. Trzeba jeszcze przetestować tegoroczne zbiory, ponieważ najlepiej jest je przechowywać przez dłuższy okres, ale zerwane z drzewa jabłka były soczyste, o pełnym smaku – zauważył.

Chociaż nowe odmiany mają pewne podobieństwa do istniejących już odmian, Morton wyróżnia SnapDragon jako najbardziej wyjątkową, zauważając, że ważne będzie, aby uzyskać równowagę między jakością owoców a wydajnością plonów, biorąc pod uwagę jego wzorce wzrostu.

 –  To stosunkowo słabo rosnące drzewo, dlatego będziemy szukać porady za granicą, jak uzyskać równowagę  –  powiedział.

Morton ma nadzieję, że SnapDragon i RubyFrost będą alternatywą dla producentów, którzy chcą nadążać za trendami w branży.

 –  Aby pozostać konkurencyjnym, musisz utrzymać pozycję na rynku. Oznacza to, że musisz mieć coś, czego inni chcą. Envy, Jazz i Dazzle są dobrymi przykładami osiągnięcia tego celu  –  powiedział Morton.

 –  Wszyscy dążą do wysokiej wydajności, sadząc odmiany o lepszych parametrach, i mam nadzieję, że SnapDragon i RubyFrost mogą to osiągnąć. – podsumował.

Źródło: fruitnet.com

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection