Długotrwałe ulewy i grad poważnie uszkodziły plantacje malin w Serbii

Według przedstawiciela serbskiego stowarzyszenia producentów malin, 30% tegorocznych zbiorów zostało zniszczonych, spowodowało to wzrost ceny malin do 2,1 euro za kg (rok temu koszt kg malin wynosił od 0,6 do 1,5 euro).

W ubiegłym roku plantatorzy posiadający chłodnie oferowali niskie ceny, ponieważ bali się, że nie będą w stanie odsprzedać owoców, chociaż zgodnie z dokumentami kg malin eksportowano za 2,43-2,7 euro. 

Jak donosi portal FruitNews  długotwałe deszcze (trwające ponad miesiąc) zmusiły producentów do wzmocnienia ochrony plantacji.

Głównym problemem obecnego sezonu malinowego w Serbii jest brak pracowników sezonowych. Największy niedobór rąk do pracy odczuwalny jest w regionach zachodnich, gdzie znajduję się większość plantacji. Jednak gospodarstwa znajdujące się w centrum kraju również borykają się z niedoborem siły roboczej.

Producenci ze swojej strony zapewniają wynagrodzenie w wysokości 25 euro dziennie, wyżywienie i zakwaterowanie. Mimo tych warunków bardzo trudno jest znaleźć doświadczonych pracowników. Wielu z nich wyjechało do Europy Zachodniej, gdzie warunki są bardziej korzystne.

Źródło: FruitNews

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection