Brazylijscy naukowcy opracowują tzw. „elektroniczne nosy”, które pomogą  wybrać dojrzałe i najbardziej soczyste owoce na drzewie. Jedno takie urządzenie zwiększa efektywność zbioru owoców o 98%. 

Naukowcy z Federalnego Uniwersytetu Technologicznego w Paranie i Uniwersytetu Stanowego Ponta Grossa w Brazylii opracowali nowy system nazwany „elektronicznym nosem”.

- Nawet na jednym drzewie owoce mogą dojrzewać w różnym czasie, dlatego często zdarza się zrywanie jeszcze niedojrzałych owoców, co negatywnie wpływa na sprzedaż i reputację producenta - wyjaśnia Sergio Luis Stevan, przedstawiciel Federalnego Uniwersytetu Technologicznego w Paranie.

Niektóre owoce, takie jak brzoskwinie, emitują cząsteczki par zwane lotnymi związkami organicznymi (LZO), ta właściwość stała się kluczem do rozpoznania przez „elektroniczny nos”, czy owoc jest już wystarczająco dojrzały:

„Wiemy, że lotne związki organiczne różnią się ilością i rodzajem w zależności od różnych faz wzrostu owoców. Nasze urządzenie pozwala monitorować dojrzałość owoców, w zależności od stężenia i rodzaju lotnych substancji organicznych ”- mówi.

Naukowcy twierdzą, że ich „elektroniczny nos” ma przewagę nad już istniejącymi metodami określania dojrzałości. W przypadku urządzenia analizę można przeprowadzić bezpośrednio w sadzie, na drzewie podczas zbiorów.

Urządzenie posiada zestaw czujników gazu wrażliwych na określone LZO. Algorytm rozpoznawania zapachu służy do klasyfikacji każdej unikalnej kombinacji cząsteczek LZO związanych z trzema etapami dojrzewania brzoskwini (niedojrzałe, dojrzałe, przejrzałe). Dane są przechowywane wewnętrznie na karcie pamięci SD i przesyłane przez Bluetooth lub USB na komputer w celu dalszej analizy.

Źródło: fruit-inform.com

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection