Sezon na owoce pestkowe na Ukrainie powoli nabiera tempa, wczoraj pisaliśmy o zbiorze pierwszych wczesnych odmian brzoskwiń, dziś portal east-fruit.com informuje, że sadownicy z Zakarpacia sprzedają pierwszą partię moreli. 

Producenci moreli z południowych regionów i Zakarpacia rozpoczęli w tym tygodniu sezon sprzedaży pierwszych owoców, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe panujące w głównych regionach produkcyjnych, które nie sprzyjały dojrzewaniu owoców, tegoroczny sezon w porównaniu do ubiegłego jest opóźniony o 7-10 dni.

Sadownicy pierwsze partie moreli sprzedają w cenie od 20 do 30 UAH / kg (0,75-1,12 USD/kg, czyli  3-4,40 zł/kg), to jest  średnio o 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dla porównania: w 2019 r. cena za pierwsze partie tych owoców nie przekraczała 25 UAH / kg (0,94 USD / kg, czyli 3,70 zł/kg).

Wzrost ceny nie jest niespodzianką a naturalną konsekwencją spadku plonów ze względu na wiosenne przymrozki. Ciepły i słoneczny początek wiosny na Ukrainie sprawił, że sady na południu kraju zakwitły dwa tygodnie wcześniej niż zwykle. To sprawiło, że przymrozki, które miały miejsce w kwietniu i maju spowodowały znaczące straty, do tego stopnia, że niektórzy sadownicy z regionów położonych na południu Ukrainy zgłosili nawet stuprocentową stratę owoców pestkowych, w tym moreli.

Źródło: eastfruit

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection