W miniony weekend we Włoszech nastąpiło załamanie pogody. Gwałtowne ulewy, trąby powietrzne i gradobicia spowodowały znaczne szkody w sadach. Szczególnie zostały dotknięte obszary Emilii Romanii (Ferrara, Reggio Emilia, Modena i Bolonia), Basilicaty (Matera i Potenza) i Puglii (Foggia, Bari i Taranto).  

W rejonie Ferrary silny wiatr zdewastował czteroletni sad, drzewa odmiany Fuji zostały dosłownie wyrwane z korzeniami. Grad spowodował dotkliwe szkody w sadach bez osłon przeciwgradowych.

Ucierpiały także gminy Ostellato i Portomaggiore Fiscaglia. Tam grad spowodował uszkodzenie sadów i osłon przeciwgradowych, a silny wiatr przewrócił całe rzędy drzew owocowych. 

W wyniku silnego wiatru drzewa zostały przewrócone także w Portomaggiore, gdzie również uległy zniszczeniu osłony przeciwgradowe.

Z kolei w prowincji Reggio Emilia w gminach Fabbrico, Rolo i Reggiolo odnotowano znaczne straty spowodowane gradem, który uszkodził dojrzewające już gruszki.

Burze z ulewnymi deszczami nawiedziły też cały obszar Modeny, w szczególności obszar między Spilamberto i Vignola, gdzie zbiera się śliwki. Gwałtowne burze z piorunami, które wystąpiły w rejonie  Bolonii, spowodowały szkody w sadach z owocami pestkowymi.

Źródło: Italianfruit

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection