Nawet jak na warunki klimatyczne ciepłego Tadżykistanu to bardzo wcześnie, a jednak wielu tamtejszych sadowników podjęło już decyzję o rozpoczęciu zbiorów odmiany Golden Delicious.  Jak mówią, pomimo wczesnego zbioru, jabłka mają już duży kaliber. Pierwsze partie owoców trafiają na krajowe rynki hurtowe.

Popyt jest bardzo wysoki, a ceny przystępne (0,7 – 0,9 USD za kg), co będzie zachęcać producentów do kontynuowania zbiorów. Warto zauważyć, że po identycznych stawkach sprzedawane są teraz w Tadżykistanie w pełni dojrzałe odmiany letnie, tak więc wysoki popyt na późną odmianę, którą jest G. Delicious może dziwić.

Jak podkreślają specjaliści, tadżyccy producenci kierują się prawdopodobnie tym, by dostarczyć popularną odmianę na rynek w czasie, kiedy do zbiorów w krajach konkurencyjnych – na Ukrainie i w Mołdawii – jeszcze daleko. Tadżykistan nie ma rozbudowanej infrastruktury przechowalniczej, choć w takim przypadku sukces w uprawie Goldena wydaje się wątpliwy – jabłko to osiąga przecież dojrzałość spożywczą po okresie przechowywania.

Źródło: EastFruit.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection