Holenderska firma BayWa we współpracy z Uniwersytetem Wageningen badają, w jaki sposób można z powodzeniem połączyć wykorzystanie modułów słonecznych na gruntach z uprawą różnych rodzajów owoców jagodowych. BayWa koncentruje się na budowie systemów agrofotowoltaicznych (AgriPV) w Europie. Po ukończeniu największego europejskiego systemu AgriPV na farmie malin w Babberich w Holandii planowane są kolejne cztery projekty.

Moduły słoneczne na gruntach uprawnych

We współpracy z Uniwersytetem Wageningen w Holandii firma planuje zbadać, w jaki sposób można z powodzeniem połączyć wykorzystanie modułów słonecznych na plantacjach jagodowych.

BayWa twierdzi, że przez „zadaszenie” plantacji rolnicy mogą chronić swoje uprawy przed skutkami ekstremalnych warunków pogodowych spowodowanych zmianami klimatycznymi, jednocześnie przyczyniając się do ochrony klimatu i dekarbonizacji poprzez produkcję ekologicznej energii elektrycznej. To podwójne wykorzystanie ziemi do uprawy żywności i wytwarzania energii ma ogromny potencjał, zwłaszcza w przypadku owoców, twierdzi firma.

panele z lotu ptaka

Widok z lotu ptaka na plantację malinową Piet Albers w Babberich w Holandii o powierzchni 3,2 ha, park AgriPV w Babberich jest obecnie największym w Europie./  Fot: BayWa.

 

10250 modułów słonecznych na 3,2-hektarowym polu malinowym

Park AgriPV w Babberich, który BayWa zbudował we współpracy z holenderską spółką GroenLeven, ma moc 2,7 MWp i składa się z 10250 modułów słonecznych na 3,2-hektarowym polu malinowym. Moduły wytwarzają wystarczającą ilość energii, aby zaopatrzyć około 1250 gospodarstw domowych w zieloną energię elektryczną, podczas gdy pod nimi rosną maliny, co zapewnia podwójne wykorzystanie ziemi.

Półprzezroczysty typ modułu słonecznego

Na potrzeby projektu BayWa opracowała półprzezroczysty typ modułu słonecznego, który przepuszcza wystarczającą ilość światła dla upraw malin, jednocześnie chroniąc je przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, w tym gradem, ulewnym deszczem i bezpośrednim słońcem.

Do niedawna Piet Albers, właściciel plantacji malin w Babberich w Holandii, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim uprawom, polegał na konwencjonalnych tunelach wykonanych z folii ochronnej.  Jednak takie tunele co sześć lat musiały być  rozbierane i utylizowane. AgriPV pomaga teraz rolnikowi zaoszczędzić czas i pieniądze, jednocześnie zmniejszając ilość odpadów.

pod oslonami

Podczas gdy pod nimi rosną maliny, 10250 modułów słonecznych generuje wystarczającą ilość energii, aby zaopatrzyć prawie 1250 gospodarstw domowych. / Fot: BayWa

Czujniki do monitorowania stanu upraw i wzrostu owoców

Wpływ modułów słonecznych na inne rodzaje jagód - takie jak czerwone porzeczki, jagody, jeżyny lub truskawki - jest badany w ramach czterech kolejnych projektów AgriPV. Klimat pod modułami słonecznymi jest monitorowany za pomocą czujników, podobnie jak stan upraw i wzrost owoców.

BayWa twierdzi, że współpracuje również z producentami jabłek i gruszek, aby opracować dodatkowe projekty pilotażowe. Celem jest dalsze promowanie stosowania AgriPV w Europie i wykazanie, że takie innowacje jak te pomagają poprawić jakość owoców, zmniejszyć parowanie wody i obniżyć koszty produkcji w uprawie owoców.

Źródło: Future Farming

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection