Gwałtowne burze, które w minioną sobotę przeszły przez Północne Włochy spowodowały ogromne zniszczenia, w wielu sadach grad zniszczył nawet 100 procent jabłek. Oznacza to, że w weekend wielu sadowników przedwcześnie zakończyło sezon.

W Południowym Tyrolu, gdzie uprawia się ogromną większość włoskich jabłek, w wielu miejscach grad zniszczył czasem całe zbiory. Środek ciężkości burzy znajdował się wokół miasta Merano, a okolice Bolzano również musiały radzić sobie z trudnymi warunkami pogodowymi. W Merano  prędkość wiatru dochodziła do 122 km na godzinę. W Bolzano podczas przelotnych opadów temperatura spadła do 15°C, natomiast noc z piątku na sobotę była najcieplejszą nocą w roku, termometry wskazywały 22,3° C.

Grad w niektórych miejscach trwał kilka minut, z gradzinami o średnicy do 3 cm. W jednym miejscu opady gradu trwały 15 minut. Gradowi często towarzyszył obfity deszcz.

Szacuje się, że 60 procent obszaru sadów na tym obszarze jest pokryte siatkami gradowymi. Niestety, nie zawsze wytrzymują one burzę. Według Michaela Höllera z Meraner Ortsbauernbund, liczne nasadzenia zostały całkowicie zrównane z ziemią.

Dokładny rozmiar szkód jest nadal trudny do określenia. Lokalnie uszkodzenia mogą wynosić nawet 100 procent.

Źródło: nfofruit.nl, fot. stol.it

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection