Według raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), odmiana Konferencja stanowi 42% nasadzeń grusz w Europie. Drugą najpopularniejszą odmianą wśród producentów jest Abate Fetel, a Bartlett (Bonkreta Williamsa) zamyka pierwszą trójkę.

Zbiory gruszek w Europie w 2020 roku wyniosą 2,2 mln ton, czyli o 12% więcej niż w poprzednim sezonie i o 1% więcej niż wyniosła średnia z trzech ostatnich lat. Przymrozki zmniejszyły zbiory gruszek w Portugalii, na Węgrzech, we Włoszech i Hiszpanii. 

Produkcja gruszek w UE nadal spada, z wyjątkiem Holandii i Belgii, gdzie liczba sadów gruszowych z roku na rok wzrasta.

Aby ustabilizować sytuację rynkową, konieczne jest zbilansowanie produkcji i popytu. Obecny poziom cen jest na takim samym poziomie jak w roku poprzednim. Większość produkowanych owoców jest sprzedawana na rynku wewnętrznym UE.

Największymi eksporterami do krajów spoza UE są Hiszpania i Portugalia. Około połowa hiszpańskich gruszek jest przeznaczona do Afryki Północnej, reszta na Bliski Wschód. Wszystkie portugalskie gruszki zostały wysłane do Brazylii, gdzie wystąpiły poważne problemy logistyczne z powodu COVID. Dostawcy z Włoch, Holandii i Belgii dostarczali owoce głównie na rynki europejskie.

Większość gruszek jest spożywana w Niemczech. Zdaniem amerykańskich analityków zmiany w stosunkach UE-Wielka Brytania znacząco wpłyną na dostawy, gdyż królestwo kupuje znaczną część europejskich zbiorów owoców.

Źródło: FruitNews

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection