Pod koniec sierpnia w Serbii, we wsi Vojkovci niedaleko Topoli, Bojan Mijailović producent jeżyn zauważył niezwykłe zjawisko na swojej plantacji.

- Na pędach jeżyn pojawiły się kwiaty, zupełnie jakby była wiosna. Oprócz owoców można również zbierać kwiaty. Uprawiam jeżyny od wielu lat, ale zdarzyło się to po raz pierwszy. Mam nadzieję, że to kwitnienie, nie wpłynie na plony w przyszłym roku – powiedział Bojan.

Według niego, ponowne kwitnienie zwiastuje ciężką i długą zimę. Specjaliści w dziedzinie sadownictwa przypisują to zjawisko zmianom klimatycznym.

- Klimat bardzo się zmienił, a roślina nie rozpoznaje daty, mogą ją zmylić warunki pogodowe, dlatego takie zjawiska występują. W roślinie dochodzi do zaburzeń fizjologicznych, więc na niektórych gałęziach w tym samym czasie może wystąpić owocowanie i kwitnienie - wyjaśnia biolog Duško Brković.

Kwitnienie jeżyny w sierpniu nie jest pierwszym tego typu zjawiskiem w Topoli, niespełna miesiąc temu w sadzie Radenko Androvića zakwitły jabłonie.

- Słyszałem, że zdarza się, że jabłonie mogą powtórzyć kwitnienie jesienią, ale nie w miesiącach letnich. Teraz na jednej gałęzi jest kwiat, na drugiej owoc – powiedział Radenko.

Źródło: biznis.telegraf.rs 

 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection