Mołdawscy sadownicy wolą przeznaczyć większość zbiorów jabłek odmian jesiennych na długotrwałe przechowywanie.

Z początkiem września w Mołdawii rozpoczęły się zbiory jabłek odmian jesiennych takich jak Gala, Golden Delicious itp. Krajowy rynek już zareagował na ten proces, podnosząc ceny jabłek odmian jesiennych w porównaniu do jabłek odmian letnich od około 1-3 lei / kg (0,23-0,68 zł ) do 7-8 lei / kg (1,58-1,81 zł). Jednocześnie, zgodnie z obserwacjami ekspertów z Federacji Producentów Rolnych Mołdawii FARM, spada tempo eksportu mołdawskich jabłek.

Zdaniem ekspertów wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, w Rosji rozpoczęły się już zbiory jabłek. Wraz ze wzrostem podaży lokalnych produktów na rynek rosyjski, popyt i cena importowanych jabłek prawdopodobnie nie wzrosną znacząco przynajmniej przez jakiś czas. W takiej sytuacji mołdawscy handlowcy ograniczą swoją aktywność.

Drugim powodem jest to, że mołdawscy sadownicy, zgodnie z tradycją, która rozwinęła się w ciągu ostatnich kilku sezonów, wolą składować większość zbiorów jabłek odmian jesiennych na mniej lub bardziej długoterminowe przechowywanie. W tym roku, biorąc pod uwagę znaczne ograniczenie zbiorów winogron stołowych, śliwek i jabłek, prawdopodobnie wzrośnie ilość produktów przechowywanych, ponieważ w przedsiębiorstwach sadowniczych i handlowych wciąż jest wiele nieużywanych chłodni.

Ponadto, jak uważają eksperci, wiele dużych przedsiębiorstw rolnych prawdopodobnie zastosuje taktykę wyczekiwania – licząc na wzrost cen jabłek deserowych z przeznaczeniem na eksport na przełomie jesieni i zimy. Według nich przedział 0,7 $/kg – 0,7 €/kg (2,64-3,12 zł/kg) stanie się z punktu widzenia rolników zadawalającym poziomem cen zakupu produktów do masowych dostaw zewnętrznych.

Zdaniem przedstawicieli organizacji rolniczych, napływają do nich liczne zapytania od europejskich handlowców o zakup jabłek i śliwek, co nie miało miejsca w poprzednich dwóch sezonach. Kilka dni temu delegacja firmy handlowej z Belgii zainteresowana dostawą jabłek Jonagold odwiedziła kilka dużych przedsiębiorstw ogrodniczych w Mołdawii i podpisała umowy na zakup próbnych partii owoców. Jednym z warunków jest posiadanie przez nadawcę certyfikatu Global GAP. W Mołdawii już około 70 przedsiębiorstw rolnych posiada certyfikat tego standardu. Biorąc pod uwagę ten fakt, a także wciąż niezaspokojony popyt na importowane jabłka w Unii Europejskiej, przedstawiciele organizacji rolniczych z Mołdawii spodziewają się zintensyfikowania eksportu tych owoców do krajów UE w pierwszej połowie jesieni.

Źródło: EastFruit

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection