Naukowcy z Cornell University opracowali trzy nowe odmiany jabłek. We wrześniu Susan Brown, profesor nauk rolniczych i Kevin Maloney, specjalista ds. Badań ogłosili trzy odmiany jabłek NY56, NY73 i NY109, sprzedawane odpowiednio jako Cordera, Pink Luster i Firecracker. 

Nowe odmiany zostały zaprezentowane plantatorom owoców w stanie Nowy Jork. Odmiany mogą rosnąć w Stanach Zjednoczonych bez licencji, bardziej konkurencyjne odmiany mają pomóc producentom owoców zastąpić przestarzałe odmiany, powiedziała Susan Brown. 

Cordera charakteryzuje się wysoką odpornością na parcha jabłoni i niepowtarzalnym smakiem. Parch rozprzestrzenia się w wilgotnym środowisku i infekuje sady przemysłowe w Nowej Anglii. Oprócz sadów w stanie Nowy Jork, amerykańska sieć supermarketów Wegmans testowała tę odmianę w Canandeigua.

Jabłko Pink Luster zostało stworzone z myślą o najlepszych cechach Honeycrisp i Gali. Różowawa skórka łączy się z soczystym czerwono-różowym miąższem. Owoce dojrzewają w połowie września, co doskonale sprawdza się w małych gospodarstwach sadowniczych, które rozpoczynają sprzedaż w drodze samodzielnego zbioru, w tym przypadku koszt jabłek dla konsumentów jest niższy, a sadownicy oszczędzają na operacjach pożniwnych.

Odmiana Firecracker nadaje się do sektora świeżego, pieczenia i przetwarzania na mocny cydr. Owoce są intensywnie ciemnoczerwone o słodko-kwaśnym smaku.

 

Źródło: FruitNews na podstawie biura prasowego Uniwersytetu Cornell

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection