Urządzenie do odchwaszczania termicznego upowszechniane

od kilku lat przez wielu producentów, między innymi  przez firmę Souslikoff. Jedno z rozwiązań tej firmy zaczepiane jest  bocznie do ciągnika i zasilane butlą z gazem. Powietrze z palnika o temperaturze do 60˚C powoduje zamieranie chwastów. Pracuje tylko wtedy, gdy urządzenie jest w ruchu. W przypadku problemów zawsze można wygasić je, aby uniknąć uszkodzenia pni drzew. W uprawie winorośli do odchwaszczania używa się 5 palników, do sadów – 7-9 palników. Przykładowo urządzenie o 8 palnikach zużywa 25 kg/h gazu, czyli około 50 kg/ha, przy szybkości poruszania się 2-3 km/h. Cena 7000-8000 euro.
Jaulent Industrie – produkuje innego typu urządzenie do odchwaszczania termicznego (opisywane rozwiązanie otrzymało międzynarodowy certyfikat). Dyfuzor ciepła jest zamontowany w specjalnym kloszu. Niszczenie następuje przez działanie wysokiej temperatury, ale bez palenia liści. Palnik okrąża pień i porusza się tak, aby usunąć chwasty w całym pasie. Można zamontować dwa klosze i wtedy obejmują one pas około 90 cm pod drzewami. Ramiona i podnośnik pozwalają na pracę do wysokości 50-60 cm.  Zużycie wynosi około 70 kg/h przy szybkości 2-3 km/h. Istnieje wersja przenośna ręczna urządzenia, jej koszt wynosi 1600 euro, wersja ciągnikowa – 17 000 euro.
Decalex’Air (Souslikoff) – rozwiązanie technicze ze specjalnym nożem zaprezentowano po raz pierwszy na Vinitech, targi dla uprawiających winorośl, i Sival. Napędzane jest sprężonym powietrzem z kompresora, a nie olejem. Kiedy czujnik dotyka pnia, zaczyna działać podnośnik i nóż wysuwa się z gleby, a następnie zagłębia się stopniowo w miarę oddalania się od przeszkody. Urządzenie polecane jest do pracy w młodych nasadzeniach. Jest to system przyjazny dla środowiska (bez oleju napędowego), funkcjonujący przy ciśnieniu 7 barów, a nie 100-150 barów, jak to bywa w przypadku innych urządzeń. Ponadto można regulować głębokość pracy ostrza. Cena od 2800 euro za mechaniczny model podstawowy, 7000  euro - system centralny dwustronny, 15 000 euro - w pełni wyposażone urządzenie z automatyczną regulacją głębokości.Tournesol (Pallenc) – maszyna, której elementem odchwaszczającym jest w skośny nóż z wolframu, który zagłębia się do 5-6 cm. Głębokość  i nacisk są regulowane. System jest zaopatrzony w podnośnik i czujnik odsuwania od pni drzew. Napędzany hydraulicznie. Urządzenie pozwala na pracę dość głęboko, ale nie koliduje z konstrukcją  w sadzie. Firma Pallenc jest w trakcie rejestracji modułu umożliwiającego zastosowanie w nasadzeniach z nawodnieniem kropelkowym. Cena 3500-4000 euro (zakończenie wkrótce).
Źródło: Reussirfl 2009
 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia